Kultura i sztuka po 1989 roku

18.01.2016 aktualizacja 18.07.2016

Wiosenny maraton z filmami środkowoeuropejskimi w Cieszynie

Ponad 100 filmów czeskich, słowackich i polskich, w tym wiele nowych produkcji, obejrzą miłośnicy kina środkowoeuropejskiego podczas 18. Przeglądu „Kino na Granicy”, który odbędzie się wiosną w Cieszynie i Czeskim Cieszynie - podali w poniedziałek organizatorzy.

"Przegląd przekracza granicę pełnoletniości, stąd w programie zderzenie tego, co świeże, witalne z tym co dojrzałe, warte odkrycia. Z jednej strony młodość - nie tylko w rozumieniu obecności aktorów i twórców młodego pokolenia, ale tej pokazywanej na ekranie, mówiącej o pierwszych miłościach i odkrywaniu własnej odrębności. Z drugiej strony kultowe nazwiska, jak Grzegorz Królikiewicz, jeden z (…) cenionych autorów polskiego kina, który chciał (…) tworzyć nowy język filmowy” – powiedział dyrektor programowy Łukasz Maciejewski.

Wejście w dorosłość organizatorzy „Kina na Granicy” postanowili świętować m.in. prezentując retrospektywy aktorek: Anny Geislerovej, Magdy Vasaryovej oraz reżyserów Ladislava Helge i Dusana Trancíka. „Pokazane zostaną też filmy o dojrzewaniu i pierwszych miłościach, a wisienką na torcie będą nocne pokazy kina erotycznego” – poinformował dyrektor.

Jedną z bohaterek tegorocznych retrospektyw będzie łódzka Szkoła Filmowa. Widzowie zobaczą szeroki zestaw mistrzowskich etiud fabularnych, dokumentalnych, operatorskich i animacji zrealizowanych tam m.in. przez Andrzeja Wajdę, Krzysztofa Kieślowskiego i Romana Polańskiego. Będą wyprodukowane w niej pełne metraże, m.in. „Rysopis” Jerzego Skolimowskiego, czy „Kroll” Władysława Pasikowskiego.

Jak poinformowali organizatorzy „Kina na Granicy” oprócz retrospektyw aktorskich i reżyserskich będzie można zobaczyć zestaw najlepszych czeskich i polskich filmów o dorastaniu - od "Niewinnych czarodziejów" Andrzeja Wajdy poprzez "Ostatni dzwonek" Magdaleny Łazarkiewicz i "Yesterday" Radosława Piwowarskiego po "Egoistów" Mariusza Trelińskiego i "Płynące wieżowce" Tomasza Wasilewskiego.

Prezentacjom filmów towarzyszyły będą spotkania z autorami filmów, wystawy i koncerty. Udział w Przeglądzie potwierdzili m.in. Magda Vasaryova, Mariusz Grzegorzek, Grzegorz Królikiewicz, Dusan Trancík, Jakub Gierszał i Magdalena Łazarkiewicz.

18. Przegląd „Kino na Granicy” w Cieszynie i Czeskim Cieszynie rozpocznie się 28 kwietnia i potrwa do 3 maja.

Pierwsza edycja cieszyńskiej imprezy odbyła się w 1999 r. jako przegląd filmów czeskich. Gościem był Jirzi Menzel, wybitny czeski reżyser, najbardziej znany twórca czeskiej Nowej Fali, zdobywca Oskara za film "Pociągi pod specjalnym nadzorem". W 2001 r. formuła została rozszerzona o produkcje słowackie, a w 2004 o polskie i pojedynczy film węgierski. W ubiegłym roku obecne były akcenty ukraińskie.

Pierwotnie imprezę organizowało stowarzyszenie Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Obecnie zajmują się tym stowarzyszenia: "Kultura na Granicy" z Polski oraz "Edukacja Talent Kultura" z Czech. (PAP)

szf/ jzi/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL