Kultura i sztuka 1945-1989

03.02.2018

Wkrótce pokaz zrekonstruowanej "Perły w koronie" Kazimierza Kutza

Aktor Franciszek Pieczka (C) na planie filmu "Perła w koronie" w reżyserii Kazimierza Kutza. Fot. PAP/CAF/S. Jakubowski Aktor Franciszek Pieczka (C) na planie filmu "Perła w koronie" w reżyserii Kazimierza Kutza. Fot. PAP/CAF/S. Jakubowski

Zrekonstruowany cyfrowo film Kazimierza Kutza "Perła w koronie" z 1971 r. zostanie pokazany 17 lutego br. w katowickim kinoteatrze Rialto. Będzie to drugie odnowione dzieło reżysera, po zaprezentowanej w listopadzie ub. roku „Soli ziemi czarnej” z 1969 r.

Jak wynika z informacji samorządu woj. śląskiego, który częściowo sfinansował prace przy rekonstrukcji obu filmów, w uroczystości 17 lutego obok Kutza mają uczestniczyć odtwórcy głównych ról: Bernard Krawczyk i Olgierd Łukaszewicz, autorka kostiumów Barbara Ptak oraz opiekun artystyczny produkcji Wiesław Zdort.

"Perła w koronie" to osadzona na Górnym Śląsku lat trzydziestych ub. wieku opowieść o miłości młodego górniczego małżeństwa, ukazana w tle zwycięskiej walki strajkowej górników. Na wieść o planowanej likwidacji kopalni „Zygmunt” górnicy ogłaszają strajk. Rodziny wspierają strajkujących, a śląskie orkiestry i kobiety w strojach regionalnych manifestują przed kopalnią.

Petycje górników są bagatelizowane przez rząd. Górnicy decydują się na głodówkę, jednak dyrekcja pozostaje niewzruszona. Dopiero gdy przywódca strajkujących Siersza ogłasza, że górnicy nie opuszczą kopalni nawet w przypadku jej zalania, władze ustępują i podpisują ugodę.

„Perła w koronie” jest drugim z cyklu filmów śląskich opartych na własnych scenariuszach Kutza – obok „Soli ziemi czarnej”, "Paciorków jednego różańca" (1979 r.) i m.in. „Śmierci jak kromka chleba” (1994 r.).

Prace nad cyfrową rekonstrukcją kopii dwóch pierwszych tytułów sfinansowano m.in. z budżetu woj. śląskiego – samorząd przekazał ok. 200 tys. zł. przy koszcie prac ok. 500 tys. zł. Wsparcie zapewniły też m.in. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Polski Instytut Sztuki Filmowej oraz Studio Filmowe Kadr, które było wykonawcą zadania.

Jak podano wcześniej, rekonstrukcja cyfrowa „Paciorków jednego różańca" na razie nie okazała się konieczna.

Oba odnowione dzieła będzie można oglądać w kinach instytucji kultury woj. śląskiego Silesia Film, która będzie dysponowała kopiami obu filmów przez 25 lat. Silesia Film w ramach licencji zawartej ze Studiem Filmowym Kadr jest uprawniona do pięciu pokazów rocznie w swoich kinach oraz jednego w Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach.

W związku z cyfrową rekonstrukcją "Perły w koronie", specjalne pokazy tego filmu z udziałem reżysera odbędą się w katowickim Rialcie 17 oraz 18 lutego. Dodatkowo 19 lutego zaplanowano seans "Soli ziemi czarnej" w należącym do Silesii Film katowickim Kinie Kosmos. Cykl pokazów ma być m.in. związany z 89. urodzinami Kutza (16 lutego).

Urodzinowe spotkanie z reżyserem przygotowuje na 18 lutego Teatr Śląski w Katowicach, który tego dnia dwukrotnie wystawi też spektakl "Piąta strona świata" – oparty na wydanej w 2010 r. powieści Kutza pod tym tytułem.(PAP)

autor: Mateusz Babak

mtb/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL