Kultura i sztuka po 1989 roku

26.06.2016 aktualizacja 18.07.2016

Wrocław: w CeTA przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego

Przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego rozpocznie się we wtorek w Centrum Technologii Audiowizualnych (CeTA) we Wrocławiu. Wydarzenie wpisuje się w obchody trwającego Roku Krzysztofa Kieślowskiego, który został ustanowiony przez Polską Akademię Filmową.

Jak poinformowała PAP Arleta Staszak z biura prasowego CeTA, w trakcie trwającego przez trzy dni przeglądu można będzie zobaczyć najbardziej znane obrazy Kieślowskiego z okresu kina moralnego niepokoju.

Widzowie obejrzą m.in. film „Personel”, do którego zdjęcia były kręcone w Operze Wrocławskiej. Odbędzie się także projekcja filmu „Blizna”, który powstał m.in. w Wytwórni Filmów Fabularnych we Wrocławiu - poprzedniczce dzisiejszej CeTA. Widzowie obejrzą również „Amatora” oraz „Spokój”, „Bez końca” i „Przypadek”. O twórczości Kieślowskiego będzie mówił Stanisław Zawiśliński – autor książek o reżyserze, dziennikarz, filmoznawca, wykładowca dziennikarstwa na Uniwersytecie Warszawskim. Pokazom towarzyszyć będą spotkania z osobami, które brały udział w realizacji filmów Kieślowskiego.

„W środę, przed seansem +Amatora+, o realizacji obrazu i Krzysztofie Kieślowskim opowie widzom Rafał Waltenberger, twórca scenografii do filmu. Natomiast w czwartek gościem specjalnym pokazu +Bez końca+ będzie Grażyna Szapołowska, która zagrała w filmie główną rolę i o swojej współpracy z reżyserem opowie uczestnikom wydarzenia” – powiedział Robert Banasiak, dyrektor CeTA.

Przegląd organizowany jest we współpracy z Europejską Fundacją Edukacji Audiowizualnej DISCE, ze Studiem Filmowym TOR oraz Cyfrowym Repozytorium Filmowym. Impreza zakończy się w czwartek.

CeTA to państwowa instytucja kultury, która prowadzi działalność w dziedzinie nowych technologii wizualnych dla potrzeb kinematografii. Jest sukcesorem Wrocławskiej Wytwórni Filmów Fabularnych, gdzie były realizowane m.in. filmy: Wojciecha Jerzego Hasa - "Lalka" i "Rękopis znaleziony w Saragossie"; Andrzeja Wajdy - "Pokolenie" i "Popiół i diament"; "Nóż w wodzie" Romana Polańskiego.(PAP)

pdo/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL