Kultura i sztuka po 1989 roku

05.12.2017

Yach Film Festiwal przenosi się do stolicy polskiej piosenki

Tegoroczny, 26. Yach Film Festiwal, określany mianem święta polskich wideoklipów, po raz pierwszy odbędzie się Opolu. Gospodarzem wydarzenia będzie Muzeum Polskiej Piosenki – poinformował we wtorek dyrektor MPP Jarosław Wasik.

Do tej pory festiwal był organizowany w Bydgoszczy i Gdańsku. Decyzję o jego przeniesieniu do Opola podjął twórca przeglądu – Yach Paszkiewicz – reżyser i autor teledysków.

Na pytanie PAP, dlaczego festiwal przez lata kojarzony z Wybrzeżem trafił na Górny Śląsk, Jarosław Wasik odpowiedział, że jest to m.in. efekt wizyty Paszkiewicza w nowo otwortym Muzeum Piosenki Polskiej, które zachwyciło artystę swoimi możliwościami.

"Do tej pory w kraju nie było miejsca dedykowanego piosence. Utworzenie naszego muzeum diametralnie zmieniło sytuację. Mamy doskonałe i nowoczesne pomieszczenia dostosowane do korzystania z multimediów, dzięki czemu można w profesjonalny sposób eksponować wideoklipy. Z drugiej strony liczymy na wzbogacenie naszych zbiorów o najwartościowsze teledyski, z których część z pewnością przejdzie do historii polskiej muzyki" – wyjaśnił Wasik.

Punktem kulminacyjnym trzydniowego wydarzenia, które rozpocznie się w piątek, będzie konkurs, w trakcie którego o tytuł najlepszego teledysku będą konkurowały produkcje powstałe w ciągu 12 miesięcy poprzedzających festiwal. Nagrodą główną przyznawaną w konkursie jest Grand Prix za najlepszy teledysk 2017 roku. Przyznane zostaną także wyróżnienia w kategoriach: reżyseria, montaż, zdjęcia, scenariusz, plastyczna aranżacja przestrzeni, kreacja aktorska, animacja oraz Drewniany Yach. Do tegorocznego przeglądu zgłoszono 278 klipów.

W jury tegorocznego festiwalu zasiądą: Yach Paszkiewicz, Jan Komasa, Łukasz Rusinek i Tomasz Żąda. W programie, oprócz pokazu teledysków nominowanych do Yachów oraz głosowania publiczności, przewidziano panel dyskusyjny z twórcami hip-hopu, nocne zwiedzanie MPP i adresowane do najmłodszych warsztaty tworzenia teledysków. (PAP)

autor: Marek Szczepanik

itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL