"Niebieski film" oraz "Powroty" to filmy, który otrzymały Grand Prix V edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmów Więziennych Prison Movie. Gala festiwalowa odbyła się w czwartek w Olsztynie.
Jak podają organizatorzy, Festiwal w Olsztynie jest jedynym przeglądem filmów o tematyce penitencjarnej w Polsce, Europie i prawdopodobnie na świecie.
Produkcje filmowe nadsyłają zarówno profesjonaliści jak i amatorzy: funkcjonariusze służby więziennej, dziennikarze, ale także skazani, dla których tworzenie filmów jest formą terapii i resocjalizacji.
W tegorocznej piątej już edycji festiwalu filmów "Prison Movie" zgłoszono 21 filmów o tematyce penitencjarnej: 11 filmów amatorskich i 10 filmów profesjonalnych, w tym 2 filmy zagraniczne - z Finlandii i Serbii.
W tym roku Jury Festiwalu przyznało Grand Prix w kategorii produkcji profesjonalnej obrazowi "Niebieski Film" Joanny Kondrat i Dariusza Łukawskiego. To film o sprawcach przemocy, którzy odsiadując wyroki opowiadają historie swych rodzin. Ich relacje są skonfrontowane z wypowiedziami specjalistów psychologów i terapeutów.
Grand Prix w kategorii produkcji amatorskiej otrzymał film "Powroty" Mirosława Kieliszewskiego. To etiuda filmowa opowiadająca o tym, jak skazany wyobraża sobie życie po wyjściu z zakładu karnego.
Nagrodę za szczególne szczególne walory resocjalizacyjne otrzymał film "Świat Sprawiedliwych. Bohaterski przykład Rodziny Ulmów" Macieja Słysza.
To film o projekcie resocjalizacji więźniów. Skazani poznają losy polskiej rodziny, która straciła życie ukrywając Żydów w czasie II wojny światowej. Skazani początkowo niezbyt zainteresowani historią, po odwiedzeniu Muzeum w Markowej opowiadają, że zaczynają dostrzegać, co jest ważne w życiu i co naprawdę ma sens.
Nagrodę dla najlepszego filmu zagranicznego dostał "Summer Guard" w reżyserii Panu Suuronen z Finlandii. Za muzykę wyróżniono film "W oczekiwaniu" Andrzeja Koryśki a za scenografię "Auschwitz: Historia – Edukacja obywatelska" Tomasza Seroczyńskiego.
Według rzecznika prasowego dyrektora okręgowego Służby Więziennej w Olsztynie Jarosława Witka festiwal to przede wszystkim miejsce spotkania ludzi, których łączy praca penitencjarna.
Według organizatorów idea przeglądu filmów o tematyce penitencjarnej zrodziła się z potrzeby i pragnienia zaprezentowania rzeczywistości więziennej za "wielkim murem", do której dostęp mają tylko nieliczni. (PAP)
autor: Agnieszka Libudzka
ali/