Kultura i sztuka po 1989 roku

07.06.2018

Zmarła reżyserka Kira Muratowa

W wieku 84 lat zmarła w środę wieczorem w Odessie na Ukrainie reżyserka i scenarzystka filmowa Kira Muratowa - informują agencje, powołując się na męża i współpracowników Muratowej.

"Kira Muratowa (1934 -2018). 2 godz. temu odeszła. I odszedł wszechświat. Jedyna, unikalna, genialna. W duszy i w Odessie (zapadła) noc. Spoczywaj w pokoju" - napisał w środę wieczorem na swoim profilu na Facebooku ukraiński krytyk teatralny Ołeh Werhelis.

Sławę przyniosły Muratowej takie filmy jak "Krótkie spotkania" (1967), w którym zagrała pierwszoplanową rolę, i "Długie pożegnania" (1971). Film "Długie pożegnania" wszedł na ekrany ZSRR po 15 latach, w okresie pieriestrojki. Inny film Muratowej "Syndrom asteniczny" w 1990 roku otrzymał Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Berlinie.

W wieku 80 lat Muratowa poinformowała o zakończeniu kariery.

Kondolencje bliskim zmarłej reżyserki złożył prezydent Ukrainy Petro Poroszenko. "Niezwykle utalentowana reżyserka, człowiek-epoka" - napisał prezydent na Facebooku. (PAP)

ndz/ ap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL