Mirosław Krzyszkowski, Jan Świrski i Maciej Świrski - twórcy filmu "Z Wilna do nieba" o biskupie Ignacym Świrskim - zostali laureatami nagrody "Zwiastun Dobrej Nowiny". Nagrodę przyznają Instytut Akcji Katolickiej i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży.
Mirosław Krzyszkowski i Jan Świrski są reżyserami filmu, pomysłodawcą i producentem jest Maciej Świrski. Maciej i Jan Świrscy to rodzina biskupa.
Ignacy Świrski - przed wojną profesor Uniwersytetu Stefana Batorego - w 1945 r. jako uciekinier przybył z Wilna do Białegostoku i został rektorem miejscowego seminarium duchownego. W 1946 r. papież Pius XII mianował go biskupem siedleckim.
Jak powiedział PAP ks. Wojciech Hackiewicz, asystent Akcji Katolickiej w diecezji siedleckiej, na film "Z Wilna do nieba" składają sięm.in. relacje świadków, którzy pamiętają biskupa z okresu białostockiego. Jak zaznaczył ks. Hackiewicz, inni duchowni nazywali biskupa Papą. "To był człowiek niezwykłego ciepła i życzliwości. Do dziś krążą historie o jego wielkiej wrażliwości na ludzką biedę" - powiedział ks. Hackiewicz.
Przypomniał, że 6 grudnia 2017 r. rozpocznie się rok jubileuszowy dwóchsetlecia istnienia diecezji siedleckiej. Jednocześnie władze diecezjalne podjęły starania o rozpoczęcie procesu beatyfikacyjnego bp. Świrskiego - episkopat Polski zgodził się już na rozpoczęcie procesu, teraz diecezja czeka na "nihil obstat" od Stolicy Apostolskiej. "W kontekście tego jubileuszu i starań o proces beatyfikacyjny film jest niezwykły darem" - powiedział ks. Hackiewicz. "Kapituła statuetki nie miała wątpliwości, że właśnie twórcom filmu należy podziękować" - podkreślił ksiądz.
Statuetka "Zwiastun Dobrej Nowiny" jest przyznawana przez Instytut Akcji Katolickiej i Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży świeckim ludziom kultury, którzy - jak czytamy w opisie na stronie internetowej - w swojej twórczości inspirują się ewangelią. Nagroda jest zawsze przyznawana w uroczystość Chrystusa Króla - święto patronalne obu stowarzyszeń. Statuetka - ręcznie wykonana przez rzeźbiarza Grzegorza Mikulskiego - przedstawia biblijną gołębicę, która do Arki Noego przyniosła zieloną gałązkę - znak życia i nadziei.(PAP)
autor: Marta Gostkiewicz
mgost/ karo/