27 kwietnia w warszawskim Ogrodzie Sprawiedliwych posadzono drzewka oraz odsłonięto pamiątkowe kamienie dedykowane uhonorowanym tytułem „Sprawiedliwy” w 2015 roku.
W tym roku tytuł „Sprawiedliwego” przyznany został: Petrowi Hryhorence (1907-1987) – „generałowi sowieckiej armii, który w pełni kariery odrzucił system i swą w nim rolę, stając po stronie prześladowanych w tym wydziedziczonych Tatarów”, Nelsonowi Mandeli (1918-2013) – „przeciwnikowi apartheidu, wolnemu od nienawiści i odwetu, który przeprowadził RPA ze stanu wojny domowej do obywatelskiej wolności” i Hasanowi Mazharowi – „gubernatorowi Ankary, który wbrew zbrodniom władz i społecznemu na nie przyzwoleniu, odmówił udziału w ludobójstwie tureckich Ormian (1915-1917)” (z uzasadnienia Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych).
Za Sprawiedliwych uznaje się osoby, które ryzykowały własnym życiem, aby ocalić innych. Także występujących w obronie ludzkiej godności w okresie totalitaryzmu nazistowskiego i komunistycznego, w czasie ludobójstw i masowych mordów oraz wszystkich zbrodni przeciwko ludzkości popełnionych w XX i XXI w.
Inicjatorem ustanowienia święta jest działająca we Włoszech Fundacja Światowy Las (GARIWO). Pojęcia Sprawiedliwy użyto po raz pierwszy w Memoriale Yad Vashem, z czasem nabrało uniwersalnej wartości. W ub.r. tytuł Sprawiedliwego przyznano Janowi Karskiemu, Markowi Edelmanowi, Tadeuszowi Mazowieckiemu, Annie Politkowskiej, Magdalenie Grodzkiej-Gużkowskiej i Antonii Locatelli. Wyboru dokonują członkowie Komitetu Ogrodu Sprawiedliwych skupiającego przedstawicieli świata kultury, sztuki i nauki.
Organizatorzy uroczystości: Dom Spotkań z Historią, Muzeum Historii Polski, Muzeum Historii Żydów Polskich, Komitet Światowego Ogrodu Sprawiedliwych (GARIWO), Dzielnica Wola.
Wśród patronów medialnych wydarzenia był portal www.dzieje.pl
Więcej informacji na stronie www.sprawiedliwi.dsh.waw.pl