Kultura i sztuka 1945-1989

06.05.2012 aktualizacja 18.07.2016

Przegląd filmów dokumentalnych Krzysztofa Kieślowskiego

Dziewięć filmów dokumentalnych jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Krzysztofa Kieślowskiego będzie można zobaczyć w ramach przeglądu, który rozpocznie się 10 maja we wrocławskim Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.

W trakcie czterech spotkań, które będą odbywać się w czwartki w sali kinowej instytutu, widzowie obejrzą dokumenty Kieślowskiego z lat 1967 - 1980. "To dzieła ponadczasowe, należące do najcenniejszego kanonu polskiego kina. Filmy Kieślowskiego stanowią niedościgniony wzór kina dokumentalnego" - powiedziała Aneta Kurek, odpowiedzialna za program Kina Teatralnego w Instytucie Grotowskiego.

Pierwszym z prezentowanych obrazów będzie praca dyplomowa Kieślowskiego "Z miasta Łodzi". Powstały w 1969 r. dokument to zapis codziennego życia Łodzi. Oko kamery śledzące ówczesne ulice miasta zarejestrowało bawiące się dzieci, pracujące włókniarki, spacerujących ludzi czy big-beatowy koncert.

Przegląd zakończy się 31 maja pokazem dokumentu "Gadające głowy" z 1980 r. To zapis wypowiedzi przypadkowych ludzi, którzy odpowiadają na pytanie, kim są i co chcieliby osiągnąć.

Jak podkreślają organizatorzy przeglądu, dokumenty Kieślowskiego pokazywane w ramach cyklu "prezentują różne spojrzenia na otaczającą rzeczywistość, jednak każdy z nich przybliża widzom wrażliwość zaangażowanego społecznie twórcy. Filmy ukazują piękno zwykłych ludzi oraz ich codzienne zmagania".

Krzysztof Kieślowski (1941-1996) to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmów dokumentalnych i fabularnych. Reżyser wspólnie z Krzysztofem Piesiewiczem stworzył scenariusze do niemal wszystkich najważniejszych swoich filmów - m.in. tryptyku "Trzy kolory", "Podwójnego życia Weroniki" czy "Dekalogu". Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany. Zdobył Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji, Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie oraz dwukrotnie otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes - za "Podwójne życie Weroniki" i "Krótki film o zabijaniu". W 1995 r. otrzymał nominację do Oscara za scenariusz i reżyserię filmu "Trzy kolory. Czerwony".(PAP)

pdo/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL