Dziewięć filmów dokumentalnych jednego z najwybitniejszych polskich reżyserów Krzysztofa Kieślowskiego będzie można zobaczyć w ramach przeglądu, który rozpocznie się 10 maja we wrocławskim Instytucie im. Jerzego Grotowskiego.
W trakcie czterech spotkań, które będą odbywać się w czwartki w sali kinowej instytutu, widzowie obejrzą dokumenty Kieślowskiego z lat 1967 - 1980. "To dzieła ponadczasowe, należące do najcenniejszego kanonu polskiego kina. Filmy Kieślowskiego stanowią niedościgniony wzór kina dokumentalnego" - powiedziała Aneta Kurek, odpowiedzialna za program Kina Teatralnego w Instytucie Grotowskiego.
Pierwszym z prezentowanych obrazów będzie praca dyplomowa Kieślowskiego "Z miasta Łodzi". Powstały w 1969 r. dokument to zapis codziennego życia Łodzi. Oko kamery śledzące ówczesne ulice miasta zarejestrowało bawiące się dzieci, pracujące włókniarki, spacerujących ludzi czy big-beatowy koncert.
Przegląd zakończy się 31 maja pokazem dokumentu "Gadające głowy" z 1980 r. To zapis wypowiedzi przypadkowych ludzi, którzy odpowiadają na pytanie, kim są i co chcieliby osiągnąć.
Jak podkreślają organizatorzy przeglądu, dokumenty Kieślowskiego pokazywane w ramach cyklu "prezentują różne spojrzenia na otaczającą rzeczywistość, jednak każdy z nich przybliża widzom wrażliwość zaangażowanego społecznie twórcy. Filmy ukazują piękno zwykłych ludzi oraz ich codzienne zmagania".
Krzysztof Kieślowski (1941-1996) to jeden z najwybitniejszych polskich reżyserów filmów dokumentalnych i fabularnych. Reżyser wspólnie z Krzysztofem Piesiewiczem stworzył scenariusze do niemal wszystkich najważniejszych swoich filmów - m.in. tryptyku "Trzy kolory", "Podwójnego życia Weroniki" czy "Dekalogu". Za swoją twórczość był wielokrotnie nagradzany. Zdobył Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji, Srebrnego Niedźwiedzia na festiwalu w Berlinie oraz dwukrotnie otrzymał Złotą Palmę na festiwalu w Cannes - za "Podwójne życie Weroniki" i "Krótki film o zabijaniu". W 1995 r. otrzymał nominację do Oscara za scenariusz i reżyserię filmu "Trzy kolory. Czerwony".(PAP)
pdo/ itm/