Możliwość zwiedzenia gmachu MEN - pierwszej zbudowanej od podstaw siedziby ministerialnej w II Rzeczypospolitej, która w stanie niemal nienaruszonym przetrwała pożogę II wojny światowej - to jedna z atrakcji, jakie przygotowano na Święto Niepodległości.
Mszami świętymi w intencji ojczyzny, składaniem kwiatów i apelami pamięci, rekonstrukcjami i pokazami zabytkowego sprzętu wojskowego, a także m.in. koncertami i spektaklami w całym kraju uczczone zostanie w tym roku Święto Niepodległości.
Biało-czerwona polska flaga państwowa o powierzchni ponad 100 m kw. powiewa w Warszawie na oddanym w poniedziałek do użytku Maszcie Wolności. Konstrukcję najwyższego masztu flagowego w Polsce ustawiono na rondzie Zgrupowania Armii Krajowej Radosław.
Polska o was nie zapomina, nie tylko o tym, że trzeba wam pomagać, ale też o tym, ile zrobiliście dla naszego kraju. Pokazujecie, jak bezinteresownie działać dla Polski - mówił w poniedziałek do przedstawicieli Polonii marszałek Senatu Bogdan Borusewicz.
Partia Zieloni apeluje do prezydenta Bronisława Komorowskiego, by 11 listopada nie składał kwiatów pod pomnikiem Romana Dmowskiego. Prof. Tomasz Nałęcz odpowiada: Prezydent nikogo nie rozgrzesza, ale uczestnicy marszu dziękują za dar niepodległości, a Dmowski się dla niej zasłużył.
Organizowany przez środowiska prawicowe Marsz Niepodległości przeszedł w poniedziałek wieczorem w przeddzień Święta Niepodległości ulicami Białegostoku. Wzięli w nim udział zarówno najmłodsi mieszkańcy miasta jak i seniorzy. W trakcie marszu doszło do incydentów.
Nie ma przyszłości Polski bez godności i prawdy - mówił prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas marszu upamiętniającego ofiary katastrofy smoleńskiej i rocznicę odzyskania niepodległości. Jak podkreślił, Polska trwale niepodległa musi być silna duchowo, materialnie i militarnie.
Park Wielokulturowy „Stara Kopalnia”, który powstał w byłej Kopalni Węgla Kamiennego „Julia” w Wałbrzychu, został w niedzielę uroczyście otwarty. W zrewitalizowanej przestrzeni postindustrialnej swoje siedziby będą miały wałbrzyskie instytucje kultury.
Ok. 250 osób śpiewało w niedzielę na płockim Starym Rynku pieśni patriotyczne. „Podwieczorek Patriotyczny”, bo taką nazwę nosi spotkanie, odbył się w ramach Obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Wśród śpiewających były zarówno osoby młode, jak i starsze.