Prezentacja książki Iwony Walentynowicz pt. "Prezydentowa Karolina Kaczorowska. Stanisławów - Sybir - Afryka -Londyn" odbyła się w środę na Zamku Królewskim w Warszawie. "Książka mówi nie tylko o mnie, ale o losach całego pokolenia" - powiedziała Karolina Kaczorowska.
Bohaterka książki była żoną Ryszarda Kaczorowskiego, ostatniego prezydenta Rzeczpospolitej na uchodźstwie, który zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem.
"Podczas prywatnych rozmów z panią Karoliną Kaczorowską o jej dzieciństwie i młodości zorientowałam się, że choć młode pokolenie, do którego należę, wie o deportacjach z kresów wschodnich w 1940 roku i o zesłaniu na Syberię, to nie do końca zdaje sobie sprawę z realiów i przeżyć Polaków w tamtym czasie. Stąd też narodził się pomysł, by spisać wspomnienia Karoliny Kaczorowskiej. Chciałabym, aby ta książka krzepiła serca. Cała rodzina pani Kaczorowskiej, która przeżyła deportacje i zesłanie, swoim przykładem świadczyła o tym, że trzeba mieć otuchę i że nie należy się poddawać - powiedziała PAP Iwona Walentynowicz – autorka książki, dziennikarka i literaturoznawca.
Karolina Kaczorowska: "Książka mówi nie tylko o mnie, ale o losach całego pokolenia oraz o matkach, córkach żonach, o których zwykle książek się nie pisze. Staliśmy się wygnańcami, bo byliśmy Polakami i katolikami. Zostaliśmy skazani na niewyobrażalne cierpienia. Potem był pielgrzymi szlak i gorzki chleb emigrantów".
Jak dodała Walentynowicz "wielkie wrażenie wywarła na mnie troska matki pani Karoliny - Rozalii Mariampolskiej - o dzieci i podziw budziło to, jak radziła sobie w trudnych sytuacjach. To dzięki niej rodzina przeżyła".
Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska urodziła się w Stanisławowie (dziś Iwano Frankiwsk) i stamtąd, mając 10 lat została deportowana w głąb ZSRS, do republiki Komi. Wraz z matką znalazła się w grupie ludności cywilnej ewakuowanej z polskim wojskiem, formowanym w Związku Sowieckim. Przez Persję trafiła do Ugandy, gdzie chodziła do polskiej szkoły. Stamtąd, w 1948 r. przyjechała do Londynu. W Wielkiej Brytanii poznała przyszłego męża Ryszarda Kaczorowskiego, w 1952 r. wzięła z nim ślub. Biografia Karoliny Kaczorowskiej autorstwa Iwony Walentynowicz kończy się na tym wydarzeniu.
"Książka mówi nie tylko o mnie, ale o losach całego pokolenia oraz o matkach, córkach żonach, o których zwykle książek się nie pisze. Staliśmy się wygnańcami, bo byliśmy Polakami i katolikami. Zostaliśmy skazani na niewyobrażalne cierpienia. Potem był pielgrzymi szlak i gorzki chleb emigrantów" – powiedziała Karolina Kaczorowska, uczestnicząca w spotkaniu na Zamku Królewskim.
6 września 2012 r. w Białymstoku, podczas XII Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru, Karolina Kaczorowska została odznaczona przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski za „wybitne zasługi w kształtowaniu moralnej i patriotycznej postawy młodzieży w kraju i za granicą i za ofiarną działalność publiczną”.
Książka Iwony Walentynowicz pt."Prezydentowa Karolina Kaczorowska. Stanisławów - Sybir - Afryka - Londyn" ukazała się nakładem wydawnictwa Bellona.
(PAP)
tst/ abe/