Książka Marcina Jacobsona poświęcona dwóm koncertom The Rolling Stones w Warszawie w 1967 r. pojawi się w księgarniach w pierwszych dniach października. Oprócz wspomnień kilkudziesięciu osób zawiera ponad sto zdjęć, wśród nich większość nie była dotąd znana.
"13 kwietnia 1967 r. w Warszawie odbyły się dwa koncerty zespołu The Rolling Stones (godz. 17.30 i 20.30), wówczas obok Beatlesów najpopularniejszej grupy na świecie. O skali tego wydarzenia świadczy fakt, że znawcy dzielą dzieje polskiej muzyki rozrywkowej i naszej obyczajowości na +przed+ i +po+ tych koncertach. Inni przyrównują je niemal do lądowania UFO w centrum szaroburej komuny" - ocenił autor publikacji „Rolling Stones - Warszawa ’67”.
"...udało się sprostować wiele mitów, jakimi obrósł słynny koncert Rolling Stones; choćby ten że muzycy dostali za swój występ wagon wódki. W rzeczywistości otrzymali honorarium w dolarach, a część rozliczono także w biletach lotniczych" - powiedział Marcin Jacobson.
Marcin Jacobson poinformował PAP, że w książce zawarł relacje 32 osób - prominentów, dziennikarzy, muzyków i zwykłych ludzi, którym udało się wtedy dostać do Sali Kongresowej Pałacu Kultury i Nauki. Wspomnienia m.in. Andrzeja Olechowskiego, Wojciecha Manna, Zbigniewa Namysłowskiego, Marii Szabłowskiej, Ryszarda Poznakowskiego i Wojciecha Gąssowskiego uzupełnione są o ówczesne komentarze i recenzje prasowe.
"Dzięki tym rozmowom udało się sprostować wiele mitów, jakimi obrósł słynny koncert Rolling Stones; choćby ten że muzycy dostali za swój występ wagon wódki. W rzeczywistości otrzymali honorarium w dolarach, a część rozliczono także w biletach lotniczych" - dodał Jacobson.
W albumie znalazło się także ponad sto, przeważnie niepublikowanych dotychczas zdjęć, autorstwa Stanisława Dąbrowieckiego, Leszka Fidusiewicza, Marka Karewicza, Janusza Klejnego, Cezarego Langdy i Jarosława Tarania.
Marcin Jacobson od wielu lat działa w środowisku muzycznym jako m.in. publicysta, producent płyt, akustyk oraz impresario. W 1970 r. debiutował jako prezenter u boku Piotra Kaczkowskiego, Jacka Bromskiego i Witolda Pogranicznego w pierwszej polskiej dyskotece „Musicorama” w Sopocie założonej przez Franciszka Walickiego. Był m.in. współorganizatorem Festiwalu w Jarocinie i menadżerem zespołów i wykonawców, m.in. Cytrus, Krzak, Dżem, TSA, Martyna Jakubowicz i Elżbieta Mielczarek. Mieszka w Sopocie.
Album „Rolling Stones - Warszawa’67” opublikowało wrocławskie Wydawnictwo C2. Oprócz wersji standardowej książka ukaże się także w numerowanej edycji dla kolekcjonerów, opakowanej w pudełku, zawierającej dodatkowo m.in. wersję angielską wszystkich tekstów i reprint oryginalnego afisza. (PAP)
rop/ amac/