Religia

05.09.2017

"Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry"

autor: Grzegorz Górny, Janusz Rosikoń
"Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry" "Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry"

Specyficzny przewodnik po Jasnej Górze - jej geografii, historii i duchowości - tak o książce "Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry", wydanej z okazji jubileuszu 300-lecia koronacji obrazu Matki Bożej Częstochowskiej, mówią jej autorzy - Grzegorz Górny i Janusz Rosikoń.

Jak zaznaczył w rozmowie z PAP Grzegorz Górny, książka jest próbą odpowiedzi na pytanie o fenomen Jasnej Góry. "Próbujemy przybliżyć czytelnikowi historię cudownego obrazu, opisujemy także dzieje zakonu paulinów, którzy są strażnikami tego miejsca oraz bogatą historię pielgrzymek przybywających na Jasną Górę z różnych zakątków Polski" - podkreślił.

Zaznaczył, że książka opowiada także o różnych wydarzeniach historycznych związanych z Jasną Górą oraz o roli jasnogórskiego klasztoru jako mecenasa kultury. "Niewiele osób wie, jakie skarby kryje Jasna Góra. Znajduje się tam na przykład unikalny zbiór muzykaliów, zawierający m.in. odnaleziony w 2008 r. rękopis nieznanego dotąd utworu skomponowanego przez Mozarta" - powiedział Górny.

Dodał, że w książce opisane są także niewytłumaczalne z medycznego punktu widzenia uzdrowienia, które miały miejsce na Jasnej Górze. "Nie są to jakieś legendy, ale przypadki mające bogatą dokumentację medyczną, która znajduje się w archiwach jasnogórskich. Zdjęcia dokumentacji medycznej zamieściliśmy w książce" - zaznaczył.

"Chciałem pokazać rolę Jasnej Góry w dziejach polski na przestrzeni wieków i to, że ta rola się nie zakończyła. Nie mamy do czynienia z reliktem przeszłości, ale z miejscem tętniącym życiem" - wyjaśnił Górny.

Dodał, że nieprzypadkowo nazywa się Częstochowę "duchową stolicą Polski". "Ludzie przyjeżdżają tu ze swoimi największymi problemami, rozterkami, dylematami. Można to dostrzec, kiedy posiedzi się dłużej w kaplicy obserwując twarze modlących się tam ludzi - jest na nich wyraz skupienia, widać, że przeżywają te chwile bardzo głęboko" - powiedział Górny.

Autor zdjęć zamieszczonych w książce Janusz Rosikoń dodał, że publikacja jest "specyficznym przewodnikiem po Jasnej Górze - po jej geografii, historii i duchowości". Zawiera ok. 300 zdjęć. Są to fotografie darów królewskich, malarstwa, architektury, a także zdjęcia pielgrzymów przybywających na Jasną Górę w ciągu ostatnich 200 lat.

"Dla mnie osobiście najbardziej uderzające są zbliżenia twarzy Matki Bożej. Poprzez nie starałem się przekazać czytelnikowi te wzruszenia, które i mną targają za każdym razem, kiedy fotografuję obraz" - podkreślił Rosikoń.

Zaznaczył, że książka ujawnia nieznane szerzej tajemnice Jasnej Góry - fotografie ukazują m.in. paulinów grających fanfary podczas odsłonięcia obrazu i zbierających miód w przyklasztornych ulach. "Chcemy, żeby ludzie mogli, mając tę książkę, dotrzeć do miejsc niedostępnych dla pielgrzymów" - dodał.

Jak zaznaczył generał zakonu paulinów o. Arnold Chrapkowski, Jasna Góra jest w wyjątkowy sposób związana z historią Polski. "Tam miały miejsce wielkie akty zawierzenia Polski Matce Bożej, uczynione przez episkopat, tam też dokonało się nieskończenie wiele intymnych, indywidualnych aktów zawierzenia w sercach pielgrzymów docierających licznie na Jasną Górę" - powiedział.

Definitor generalny zakonu paulinów o. Mariusz Tabulski przypomniał, że w książce znajdują się najważniejsze akty przymierza, które w ciągu wieków Polacy zawierali z Matką Bożą na Jasnej Górze, a których kontynuacją jest tegoroczny "Akt Poświęcenia Kościoła w Polsce Niepokalanemu Sercu Maryi", który biskupi polscy odnowili 6 czerwca w sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem na Krzeptówkach. Dodał, że Jasna Góra to nie muzeum, lecz "dom, do którego pielgrzymi przybywając, doświadczają pobudzenia wiary".

Książka Grzegorza Górnego i Janusza Rosikonia "Królowa. Matka Boża z Jasnej Góry" ukazała się nakładem wydawnictwa "Paulinianum".

Koronacja jasnogórskiego wizerunku Matki Bożej papieskimi koronami odbyła się na Jasnej Górze 8 września 1717 r. Było to pierwsze takie wydarzenie na świecie poza Rzymem. Według przekazów historycznych zgromadziło ok. 200 tys. pielgrzymów. Jubileuszowe obchody 300-lecia tego wydarzenia odbyły się 26 sierpnia w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej.

Iwona Żurek (PAP)

iżu/ malk/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL