Solidarność

28.08.2019

„Olga, córka +Wilka+”

autor: Aldona Wiśniewska, Magda Krzyżanowska-Mierzewska
wyd. Agora wyd. Agora

Olga Krzyżanowska była jedną z najbardziej wyrazistych postaci polskiej polityki po 1989 r. Posłanka i wicemarszałek Sejmu, działaczka społeczna, kobieta wielkiej klasy i kultury, szanowana nawet przez najbardziej temperamentnych politycznych oponentów. Książka przygotowana przez córkę Olgi Krzyżanowskiej – Magdę – oraz reporterkę Aldonę Wiśniewską w oparciu o rozmowy z bohaterką pozwala zrozumieć, jak ważne są tradycja i wiara w przekazywane przez rodziców przekonania.

Mało osób mogło przypuszczać, że Olga Krzyżanowska, pogodna i energiczna lekarka z Gdańska (urodzona w Warszawie), mogła „zdążyć” być w czasie wojny harcerką Szarych Szeregów, odznaczoną Krzyżem Walecznych. Po wojnie ukończyła Akademię Medyczną w Gdańsku, w 1980 r.wstąpiła do Solidarności, działając w Krajowej Komisji Koordynacyjnej Służby Zdrowia. W 1989 r. została posłanką Komitetu Obywatelskiego, później należała do liderów Unii Demokratycznej i Unii Wolności. 

Książka „Olga, córka +Wilka+” jest wywiadem rzeką, w którym Olga Krzyżanowska opowiada o swoim życiu, poczynając od przedwojennego domu. Nie jest wcale powszechną wiedzą, że polityczka była córką legendarnego oficera Armii Krajowej – Aleksandra Krzyżanowskiego, ps. Wilk, dowódcy podziemia na Wileńszczyźnie. Co wyniosła z domu? Co przebijało się przez mglistą pamięć małej dziewczynki? Jak zapamiętała ojca (zamęczony warunkami w ubeckim więzieniu – zmarł na gruźlicę w 1951 r. w więziennym szpitalu)?

„Nie kłam, tego się nie robi, pamiętaj” – miał powiedzieć córce „Wilk” tuż przed wrześniem 1939 r. I było to jedno z najłatwiej zapamiętanych przez córkę zdań wypowiedzianych przez ojca. Oficerska jedynaczka była obiektem intensywnej troski: „Cała rodzina się nade mną trzęsła. Bez przerwy jeździłam do sanatoriów…” – wspominała Olga. Bardzo przeżyła śmierć ojca; pamięć o nim stanowiła w jej życiu jakiś rodzaj fundamentu i drogowskazu: „W śledztwie nic nie powiedział, o nic nie został oskarżony. Nie chciał żyć, mówili mi potem więźniowie, którzy się z nim zetknęli”. 

Oto losy polskiej inteligenckiej rodziny wplecione w historię, wpisane w nią w sposób dramatyczny, opowiedziane ciekawie przez bohaterkę, obserwatorkę i jej uczestniczkę. 

Książka „Olga, córka +Wilka+” ukazał się nakładem wydawnictwa Agora.

Źródło: MHP

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL