Olga Krzyżanowska była jedną z najbardziej wyrazistych postaci polskiej polityki po 1989 r. Posłanka i wicemarszałek Sejmu, działaczka społeczna, kobieta wielkiej klasy i kultury, szanowana nawet przez najbardziej temperamentnych politycznych oponentów. Książka przygotowana przez córkę Olgi Krzyżanowskiej – Magdę – oraz reporterkę Aldonę Wiśniewską w oparciu o rozmowy z bohaterką pozwala zrozumieć, jak ważne są tradycja i wiara w przekazywane przez rodziców przekonania.
Mało osób mogło przypuszczać, że Olga Krzyżanowska, pogodna i energiczna lekarka z Gdańska (urodzona w Warszawie), mogła „zdążyć” być w czasie wojny harcerką Szarych Szeregów, odznaczoną Krzyżem Walecznych. Po wojnie ukończyła Akademię Medyczną w Gdańsku, w 1980 r.wstąpiła do Solidarności, działając w Krajowej Komisji Koordynacyjnej Służby Zdrowia. W 1989 r. została posłanką Komitetu Obywatelskiego, później należała do liderów Unii Demokratycznej i Unii Wolności.
Książka „Olga, córka +Wilka+” jest wywiadem rzeką, w którym Olga Krzyżanowska opowiada o swoim życiu, poczynając od przedwojennego domu. Nie jest wcale powszechną wiedzą, że polityczka była córką legendarnego oficera Armii Krajowej – Aleksandra Krzyżanowskiego, ps. Wilk, dowódcy podziemia na Wileńszczyźnie. Co wyniosła z domu? Co przebijało się przez mglistą pamięć małej dziewczynki? Jak zapamiętała ojca (zamęczony warunkami w ubeckim więzieniu – zmarł na gruźlicę w 1951 r. w więziennym szpitalu)?
„Nie kłam, tego się nie robi, pamiętaj” – miał powiedzieć córce „Wilk” tuż przed wrześniem 1939 r. I było to jedno z najłatwiej zapamiętanych przez córkę zdań wypowiedzianych przez ojca. Oficerska jedynaczka była obiektem intensywnej troski: „Cała rodzina się nade mną trzęsła. Bez przerwy jeździłam do sanatoriów…” – wspominała Olga. Bardzo przeżyła śmierć ojca; pamięć o nim stanowiła w jej życiu jakiś rodzaj fundamentu i drogowskazu: „W śledztwie nic nie powiedział, o nic nie został oskarżony. Nie chciał żyć, mówili mi potem więźniowie, którzy się z nim zetknęli”.
Oto losy polskiej inteligenckiej rodziny wplecione w historię, wpisane w nią w sposób dramatyczny, opowiedziane ciekawie przez bohaterkę, obserwatorkę i jej uczestniczkę.
Książka „Olga, córka +Wilka+” ukazał się nakładem wydawnictwa Agora.
Źródło: MHP