Epoka nowożytna

30.06.2017

1 lipca Imieniny Jana Kochanowskiego w Ogrodzie Krasińskich w Warszawie

Ogród Krasińskich w Warszawie. Fot. PAP/P. Supernak Ogród Krasińskich w Warszawie. Fot. PAP/P. Supernak

Joseph Conrad będzie głównym bohaterem organizowanego przez Bibliotekę Narodową w warszawskim Ogrodzie Krasińskich pikniku literackiego pod nazwą Imieniny Jan Kochanowskiego. W programie m.in. spotkania z pisarzami, koncerty, imprezy dla dzieci.

Tegoroczne Imieniny Jana Kochanowskiego będą poświęcone autorowi "Jądra ciemności". W tym roku mija 160. rocznica jego urodzin. Dlatego też motywem przewodnim literackiego pikniku organizowanego przez Bibliotekę Narodową będą w tym roku podróże, literatura drogi i przekraczanie granic państwowych, ale również językowych.

O książkach autora "Jądra ciemności" podczas panelu "Tłumacząc Conrada, czyli o niełatwej sztuce przekładu" mówić będą

dr Magdalena Heydel, Michał Kłobukowski i Maciej Świerkocki, a o tym "Czyj jest Conrad – o najbardziej polskim z angielskich pisarzy" dyskutować będą dr Marek Pacukiewicz i dr Karol Samsel.

Na imieninach Kochanowskiego pojawią się pisarze, poeci, ilustratorzy, literaturoznawcy i aktorzy. Polscy reportażyści – Iza Klementowska, Dariusz Rosiak i Bartek Sabela rozmawiać będą o Afryce. Prof. Jerzy Bralczyk opowie o wędrujących słowach, czyli o tym, skąd się biorą zapożyczenia, a o tłumaczeniach książek polskich autorów piszących w obcych językach będą dyskutować prof. Magdalena Heydel oraz Michał Kłobukowski. O tym, czy literatura drogi to tylko domena amerykańskich pisarzy i czy możemy mówić o jej polskim odpowiedniku, dyskutować będą Michał Książek, prof. Maria Poprzęcka i Michał Olszewski.

Na Imieninach Kochanowskiego spotkać się też będzie można z tegoroczną laureatką Nagrody Literackiej Warszawy Hanną Krall, a także reporterką Magdaleną Grochowską.

Co roku w ramach Imienin Kochanowskiego odbywa się mecz poetycki w recytacji wierszy. W tym roku aktorzy, m.in. Mateusz Banasiuk, Cezary Kosiński, Izabela Kuna, Antoni Pawlicki, Ewa Telega i Magdalena Zawadzka staną w poetyckie szranki, czytając wiersze związane z podróżowaniem.

Dzieci również znajdą w Ogrodzie Krasińskich coś dla siebie. Będą mogły wziąć udział w warsztatach czytania elementarzy z różnych stron świata, posłuchać polskich bajek, które przeczyta aktorka Jolanta Fraszyńska, i wziąć udział w zajęciach z konstruowania żaglowców. Wieczorem w Pałacu Rzeczpospolitej zaplanowano spektakl dla dzieci na podstawie "Baśni cygańskich" Jerzego Ficowskiego.

Podczas pikniku odbywać się też będzie kiermasz książek, warsztat abstrakcyjnego myślenia i pokaz instalacji Izy Rutkowskiej pt. "Zobaczyłem w ogrodzie ogromną książkę", literacka gra terenowa "Academica, czyli skarb dla (nie)piratów", a w Nowym Klubie Czytelniczym odbędzie się reklamowany przez organizatorów jako "najtrudniejszy na świecie" quiz literacki z nagrodami.

Imieniny Jana Kochanowskiego zakończy wykonanie "Pieśni świętojańskiej o sobótce" przez zespół Mikromusic, a potem zaplanowano "Dansing miejsko-wiejski" dla wszystkich uczestników imprezy. (PAP)

aszw/ agz/

 

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL