Siedem koncertów w wykonaniu artystów związanych z nurtem world music odbędzie się na Festiwalu Kultur Świata "Okno na Świat", który rozpocznie się w czwartek w Gdańsku. To dziesiąta edycja tej imprezy, organizowanej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury.
"Ideą festiwalu +Okno na świat+ jest pokazanie widzom i słuchaczom, jak różne kultury i tradycje mogą się ze sobą łączyć, zwłaszcza w muzyce. Dzięki takiemu łączeniu różnorodnych wpływów powstaje nowa wartość w sztuce" - powiedział w poniedziałek PAP koordynator imprezy Tomasz Lipski.
Koncerty odbywać się będą w Centrum św. Jana, mieszczącym się w XV-wiecznym kościele św. Jana, użytkowanym na cele kulturalne przez NCK w Gdańsku na mocy umowy zawartej w 1995 r. z Archidiecezją Gdańską, jako właścicielem świątyni.
Tegoroczny festiwal rozpocznie wystawa zdjęć Jekateriny Sawieliewej. Autorka fotografii urodziła się w Narwie (Estonia), dorastała w Johannesburgu (Republika Południowej Afryki), ostatnie 10 lat spędziła w Irlandii, a obecnie mieszka w Gdyni.
W 2012 r. Sawieliewa rozpoczęła współpracę z dziennikiem "New York Times" jako freelancerka. W tym samym roku otrzymała grant od fundacji Simon Cumbers Media Fund na realizację fotoreportażu o Tanzanii. Jej prace publikowały m.in. "Irish Times", "Fairplanet", "Metro Eireann", "Folk er Folk" (Norwegia), "Vision Magazine" (Chiny) i "Photojournale". Autorka jest założycielką femLENS, organizacji zajmującej się prowadzeniem warsztatów z fotografii dokumentalnej dla kobiet z zaniedbanych społeczności.
"Ideą festiwalu +Okno na świat+ jest pokazanie widzom i słuchaczom, jak różne kultury i tradycje mogą się ze sobą łączyć, zwłaszcza w muzyce. Dzięki takiemu łączeniu różnorodnych wpływów powstaje nowa wartość w sztuce" - powiedział PAP koordynator imprezy Tomasz Lipski.
Po wernisażu wystawy na scenie Centrum św. Jana pojawi się grupa MiraMundo (Hiszpania/Włochy/Brazylia/Meksyk), założona przez kompozytora Luiza Murę, w którego żyłach płynie krew brazylijska, japońska, portugalska i włoska. Zespół łączy w swojej twórczości podstawy brazylijskiej muzyki popularnej oraz bossanovy z różnorodnymi rytmami i stylami, które odnaleźć można w wielokulturowej Barcelonie, gdzie muzycy się poznali, takimi jak manouche, amenco, cumbia czy rytmy bałkańskie.
W piątek na scenie Centrum św. Jana wystąpi Orkiestra Naxos. Grupę tę tworzą artyści z Polski, Grecji, Syrii, Izraela i Jemenu, którzy na stałe osiedli w naszym kraju. Formacja powstała w 2012 r. z inicjatywy Milo Kurtisa i Konstantego Joriadisa. Tego samego dnia widzom zaprezentuje się także zespół Dobroto (Ukraina/Polska). Siedmioro muzyków, którzy jesienią 2016 r. wydali swoją debiutancką płytę, wykonuje ukraińskie utwory ludowe o różnej tematyce: obrzędowe, ballady, pieśni żartobliwe, kobiece i łemkowskie.
Kolejne dwa koncerty zaplanowano na sobotę. Wystąpią w tym dniu zespół Sango (Polska) tworzony przez muzykujących globtroterów oraz formacja Greek Jazz Trio-Ares Chadzinikolau (Grecja/Polska), będąca połączeniem greckiej tradycji, folku i współczesnego jazzu z nutą polskiej pianistyki.
W niedzielę, ostatnim dniu festiwalu, swoją twórczość przedstawią dwie grupy: Caci Vorba (Polska) oraz 3-0-3 Tango Fusion (Argentyna).
Caci Vorba oceniana jest jako jeden z czołowych polskich wykonawców folkowych ostatnich lat. Twórczość zespołu to oryginalna mieszanka tradycji cygańskiej, bałkańskiej i karpackiej, własnych kompozycji i muzycznych "remake’ów" czerpiących m.in. z jazzu, rocka, klasyki czy muzyki filmowej.
3-0-3 Tango Fusion założyli w 1996 roku w Buenos Aires Hernana Valencia (pianista/kompozytor) oraz Gerardo Solnie (perkusja/instrumenty perkusyjne). Styl zespołu określają latyno jazzowe korzenie zawierające także elementy tanga, milongi, argentyńskiego folkloru, funka, rapu czy stylu afro cuban. Z grupą od kilku lat współpracuje wirtuoz harmonijki ustnej z Hong Kongu, Cy Leo.
Oprócz koncertów, na festiwalu zorganizowane zostaną również dwudniowe warsztaty kulinarne dla dzieci i młodzieży "Turcja na słodko", prowadzone przez urodzoną w Polsce, ale wychowaną w Stambule, Annę Fatmę Ciftci.
W trakcie festiwalu przewidziano także międzypokoleniowe warsztaty teatralne "Wspólne miasto" oraz warsztaty taneczne "Zumba around the world".(PAP)
rop/ agz/