Kultura i sztuka po 1989 roku

17.09.2019

115 obrazów 54 twórców w finale 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień

115 obrazów 54 twórców będzie można obejrzeć na wystawie finałowej 44. Biennale Malarstwa Bielska Jesień – podała Galeria Bielska BWA, która organizuje konkurs. Spośród nich wyłonieni zostaną laureaci głównych nagród.

Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 8 listopada podczas otwarcia wystawy finałowej w Galerii Bielskiej BWA. Laureat otrzyma Grand Prix – Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 30 tys. zł.

Przewodniczący jury, krytyk i historyk sztuk Piotr Rypson zwrócił uwagę na wysoki poziom zgłoszonych prac. Zaznaczył, że w podejmowanych tematach widać wyraźnie wpływ polityki, echa spraw publicznych odbieranych wprost lub poprzez mass media. „Dotyczy to zarówno warstwy symbolicznej wyobrażeń, jak i samej +polityki obrazów+. Na drugim biegunie znalazły się nader liczne dzieła surrealistyczne, odsyłające widza do fantasmagorycznych krajobrazów wyobraźni, nasyconych fizjologią, seksualnością, skrajnymi emocjami” – ocenił.

Zdaniem Rypsona, „na ciekawą grupę prac składają się reprezentacje współczesnej rzeczywistości i jej przeciętnych bohaterów – nie tylko w pejzażu wielkomiejskim, ale też na polskiej wsi i prowincji”.

Na tegoroczną edycję Bielskiej Jesieni napłynęło blisko 2 tys. obrazów nadesłanych przez 653 artystów. W pierwszym etapie jurorzy bazowali na wersjach elektronicznych. Wybrali 119 prac 54 artystów. Obecnie, już na podstawie oryginałów, do wystawy pokonkursowych zakwalifikowanych zostało ostatecznie 115 obrazów 54 malarzy.

Wystawę będzie można oglądać do końca roku.

Galeria przypomniała, że trwa już głosowanie internautów na najciekawszego artystę Bielskiej Jesieni. Na stronie internetowej www.bielskajesien.pl w zakładce „Galeria wirtualna”, można obejrzeć wszystkie nadesłane prace i, bez względu na ocenę jury, wybrać swojego faworyta. Nazwisko artysty, który zbierze największą liczbę głosów zostanie podane 23 września” – poinformowała Galeria.

Bielska Jesień jest jednym z najważniejszych w Polsce konkursów malarstwa współczesnego. Jest otwarta na różnorodne postawy artystyczne i nieznane szerzej nazwiska. Od początku organizatorem konkursu jest Galeria Bielska BWA. Odbywa się co dwa lata. Wydarzeniu patronuje Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL