Niemal 900 grafik artystów z 49 krajów pokazanych zostanie na wystawie 15. Międzynarodowego Triennale Małe Formy Grafiki, która w czwartek otwarta zostanie w Galerii "Willa" w Łodzi. To jedna z najstarszych imprez poświęconych tej dyscyplinie sztuki.
Łódzkie Triennale to wystawa unikatowa prezentująca twórczość graficzną współczesnych artystów z kilkudziesięciu krajów świata. Promuje miniaturę graficzną, co oznacza, że zakwalifikowane odbitki z płyt graficznych nie mogą przekraczać formatu 12 na 15 cm i są wykonane w tzw. technikach szlachetnych.
Twórcy nadsyłali na Triennale miniatury z ostatnich trzech lat lub - w przypadku uczestnictwa po raz pierwszy - prace uznane przez nich za najcenniejsze. Niejednokrotnie są one inspirowane tradycją sztuki awangardowej m.in. ekspresjonizmem, surrealizmem czy abstrakcją geometryczną.
Łódzkie Triennale to wystawa unikatowa prezentująca twórczość graficzną współczesnych artystów z kilkudziesięciu krajów świata. Promuje miniaturę graficzną, co oznacza, że zakwalifikowane odbitki z płyt graficznych nie mogą przekraczać formatu 12 na 15 cm i są wykonane w tzw. technikach szlachetnych.
"Niekiedy odzwierciedlają wyjątkowość kultur oraz historii poszczególnych krajów" - wyjaśniła kurator wystawy i dyrektor Miejskiej Galerii Sztuki Elżbieta Fuchs.
W 15. edycji imprezy wzięło udział w sumie 752 artystów z 62 krajów, którzy nadesłali prawie 2600 prac. Jury pod przewodnictwem prof. Krzysztofa Tomalskiego, dziekana Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, zakwalifikowało 881 grafik. Ich autorami jest 349 artystów z 49 krajów, m.in. Argentyny, Australii, Bahrajnu, Chile, Egiptu, Estonii, Francji, Indii, Japonii, Łotwy, Kanady, Malezji, Meksyku, Peru, Słowenii, Tajlandii, Turcji, Ukrainy, USA czy Włoch.
Wśród dzieł są m.in. prace w technice suchej igły, akwaforty, linoryty czy drzeworyty. Podczas tej edycji prezentowane będą prace artystów biorących udział w wystawie niemalże od pierwszej edycji w 1979 r., jak i debiutujących.
"Szczególnie wśród reprezentantów najmłodszego pokolenia artystów można obserwować poszukiwania nowych rozwiązań technicznych i eksperymenty z łączeniem różnych technik grafiki warsztatowej" - oceniła Fuchs.
Tradycją Triennale jest przyznawanie honorowego medalu najlepszym grafikom. W tym roku wyróżnienie otrzyma 12 twórców. Dzięki organizacji imprezy Miejska Galeria Sztuki w Łodzi zgromadziła liczącą ponad 11,1 tys. prac z ponad 70krajów, kolekcję miniatur graficznych; zbiór ponownie się powiększy, bowiem prawie wszyscy uczestnicy 15. Triennale zgodzili się na przekazanie swoich prac.
Czwartkowemu wernisażowi towarzyszyć będzie aukcja miniatur graficznych, którą poprowadzi aktor Wojciech Malajkat. Wystawę oglądać będzie można do 28 września. Ekspozycje towarzyszące prezentowane będą także w Galerii "Re:Medium" i w salach wystawowych łódzkiej ASP.
Miejska Galerii Sztuki w Łodzi obchodzi w tym roku 90-lecie istnienia. Niedawno zakończył się kompleksowy remontu zabytkowej willi Leopolda Kindermanna przy ul. Wólczańskiej, w której od początku prezentowane są prace Triennale. Remont willi, która wymieniana jest jako jedno z najważniejszych dzieł secesyjnych w architekturze polskiej, kosztował ponad 6,2 mln zł. (PAP)
szu/ abe/