Koncerty, projekcje filmowe i spotkania odbywać się będą na Zamku Królewskim w Warszawie w ramach 17. edycji Festiwalu Ogrody Muzyczne. Impreza odbywać się będzie od 1 do 26 lipca.
Gościem honorowym tegorocznej odsłony festiwalu będzie Estonia, która 1 lipca przejmuje prezydencję w Radzie Unii Europejskiej, a w przyszłym roku świętować będzie 100-lecie uzyskania niepodległości. Wydarzenia festiwalowe odbywać się będą pod honorowym patronatem Ambasady Republiki Estonii.
„Ten festiwal to dla Estonii wspaniała okazja, by zaprezentować swoją kulturę, przede wszystkim muzykę. Uważam, że udział w tym festiwalu jest niezmiernie ważny, ponieważ poprzez muzykę, poprzez tradycję muzyczną Polska i Estonia doskonale rozumieją wagę podtrzymywania przy życiu tradycji i języka dla kultury. Oba nasze narody przeżywały w swojej historii momenty, gdy istniały one jedynie w kulturze i języku, nie posiadając własnego terytorium” - powiedział ambasador Estonii Harri Tiido podczas wtorkowej konferencji prasowej na Zamku Królewskim w Warszawie.
Podczas pierwszego „wieczoru estońskiego” zaplanowanego na 3 lipca wystąpi Estonian Piano Orchestra – ośmioosobowy zespół pianistów przy czterech fortepianach. Zaprezentują oni utwory współczesnych estońskich kompozytorów jak Jaan Raeaets czy Urmas Sisask. Wybrzmi także nowa aranżacja „Obrazków z wystawy” Musorgskiego w opracowaniu Reina Rannapa.
Jednym z najważniejszych wydarzeń 17. Festiwalu Ogrody Muzyczne będzie koncert Vox Clamantis - to grupa nagrodzona w 2013 r. Grammy w kategorii „najlepsze wykonanie chóralne” za album „Arvo Paert. Adam’s Lament”. Chór gregoriański działa od 20 lat. W Warszawie poprowadzi go Jaan-Eik Tulve; zaprezentuje hymny i antyfony gregoriańskie, a także specjalnie komponowane dla grupy utwory, autorstwa takich twórców jak Paert czy Tonis Kaumann.
W drugiej części koncertu warszawskim słuchaczom zaprezentuje się Sven Gruenberg, jeden z najważniejszych estońskich artystów nurtu progresywnego rocka i elektroniki, który wykona autorską kompozycję „Looking In”.
Na 14 lipca zaplanowano koncert mezzosopranistki Urszuli Krygier, której towarzyszyć będzie pianista Maciej Grzybowski oraz Opium String Quartet. Ostatni koncert tegorocznej imprezy odbędzie się 26 lipca – zagra skrzypek Marcin Patyra i zespół Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza. Organizatorzy zaplanowali także prezentację premier operowych Metropolitan Opera i baletowych Teatru Bolszoj w ramach programu „Pojedynek Gigantów”.
Największą atrakcją sekcji filmowej festiwalu będzie pokaz dokumentu „Śpiewająca rewolucja” (2006) w reżyserii Maureen i Jamesa Tusty, tłumaczącego tradycję Laulupidu – Festiwalu Pieśni Estońskiej w Tallinie. „Śpiewanie jest dla Estończyków czymś tradycyjnym. To jest w naszej krwi. Tradycja Festiwali Pieśni Estońskich sięga końca XIX wieku. Były one rodzajem manifestacji estońskości. Przez te piosenki i muzykę lepiej rozumieliśmy, że jesteśmy Estończykami. To było zjednoczenie ludzi, konsolidacja narodu. Festiwale pomogły nam przejść od czasów carskich do lat niepodległości” – tłumaczył Tiido.
„W czasach sowieckich Estończycy uważali Laulupido za coś typowo estońskiego, a nie sowieckiego. Uważamy, że śpiew jest jednym ze sposobów zbliżenia narodu i utrzymania go we wspólnocie. W Estonii odzyskaliśmy niepodległość poprzez rewolucję śpiewu. To było bezkrwawe, wspólnotowe śpiewanie” – dodał.
Jak podkreślili organizatorzy, z powodu wizyty w Warszawie prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa, Zamek Królewski będzie nieczynny w dniach 4-6 lipca. Wydarzenia festiwalowe, zaplanowane na te dni odbędą się w innych terminach. Szczegółowy program tegorocznej, 17. edycji Festiwalu Ogrody Muzyczne dostępna jest na stronie internetowej pod adresem www.ogrodymuzyczne.pl (PAP)
pj/ agz/