Letnica koło Zielonej Góry, Gorzów Wlkp., Świebodzin, Międzyrzecz, Paradyż i Jerzmanowa - w tych miejscowościach odbędzie się 46 koncertów w ramach jubileuszowego 20. festiwalu muzyki dawnej „Muzyka w Raju”. Impreza startuje w czwartek – poinformował Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego.
„Zapraszamy wszystkich Lubuszan oraz turystów na wspaniałe koncerty, które odbywają się w naszym pięknym, rajskim regionie od 20 lat” – mówiła na środowej konferencji prasowej w Zielonej Górze marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.
Inauguracja festiwalu nastąpi 4 sierpnia w Filharmonii Gorzowskiej. Od 4 do 10 sierpnia oraz 14 i 15 sierpnia koncerty odbywać się będą w Letnicy k. Zielonej Góry, Gorzowie Wlkp., Świebodzinie, Międzyrzeczu i Jerzmanowej, a od 11 do 13 oraz od 16 do 21 sierpnia w Paradyżu-Gościkowie.
Uczestnicy tegorocznego festiwalu to m.in. międzynarodowa orkiestra barokowa Kore, zespoły La Morra i Arparla, consort fletów prostych Brouillamini i soliści występujący, zgodnie z festiwalową tradycją, w różnych konfiguracjach: Michał Gondko, Corina Marti, Jesenka Balic Zunic, Lucile Boulanger, Maria Christina Cleary, Marc Mauillon, Lisandro Abadie, Cyril Auvity, Sara Johnson Huidobro i Davide Monti.
W czasie festiwalu odbędzie się 46 koncertów - większość z nich zostały przygotowane specjalnie na tę okazję. Będę one obejmować szerokie spektrum repertuarowe od wczesnego średniowiecza po muzykę późnego baroku. Program festiwalu zamieszczono na jego stronie internetowej: www.muzykawraju.pl
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Dawnej "Muzyka w Raju" na Ziemi Lubuskiej odbywa się od 2003 r. w pocysterskim klasztorze w Paradyżu. W ciągu 20 lat zyskał sobie renomę jednego z najciekawszych wydarzeń w polskim życiu muzycznym i zdobył wierną grupę słuchaczy z całego kraju i z Europy.
Festiwal ten dał początek wielu innym przedsięwzięciom muzycznym takim jak choćby: „Przedsionek Raju”, „Filharmonia bez Filharmonii”, „Nasz Telemann” czy „Infinite Baroque”, a wcześniej „Poznań Baroque” czy „Festiwal Barokowych Smyczków i Strun”.
W 2020 r. z powodu pandemii festiwal przeniósł się do internetu i powrócił w swojej tradycyjnej postaci koncertowej w ubiegłym roku.
Podobnie jak w 2021 r. wybrane programy będzie można usłyszeć kilkukrotnie w różnych miejscach. W ten sposób twórcy festiwalu chcą umożliwić wysłuchanie koncertów możliwe dużej liczbie widzów, w szczególności tym melomanom, dla których codzienny przyjazd do Paradyża może okazać się problem organizacyjnym czy ekonomicznym.
Samorząd województwa lubuskiego co roku dofinansowuje imprezę. W tym roku przekazał na ten cel 145 tys. zł. Festiwal wspiera finansowo także MKiDN. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ pat/