Kultura i sztuka po 1989 roku

30.06.2019

20 koncertów w ramach 26. festiwalu „Muzyczne Dni” Drozdowo-Łomża

26. Międzynarodowy Festiwal „Muzyczne Dni” Drozdowo-Łomża 26. Międzynarodowy Festiwal „Muzyczne Dni” Drozdowo-Łomża

Muzyka operowa, ale też popularna rozbrzmiewać będzie w kilkunastu miejscowościach w Podlaskiem w ramach 26. festiwalu „Muzyczne Dni”. Koncert inauguracyjny odbył się w niedzielę po południu w Drozdowie k. Łomży.

Wcześniej - od 27 czerwca - kilka koncertów festiwalowi artyści dali w kilku innych miejscach w całym regionie.

Festiwal jest jedną z największych letnich imprez kulturalnych w regionie, która prezentuje i popularyzuje muzykę operową, operetkową, ale nie tylko, bo pojawia się także repertuar popularny.

W Drozdowie miejscem koncertów jest zabytkowy XVIII-w. dworek i park Lutosławskich, gdzie obecnie działa Muzeum Przyrody. W Drozdowie mieszkało kilka pokoleń rodziny jednego z najwybitniejszych polskich kompozytorów współczesnych - Witolda Lutosławskiego.

"Festiwal z roku na rok zmienia się. Myślę, że poziom artystyczny jest coraz lepszy (...) Pojawiają się nowe miejsca na mapie festiwalowej" - mówił przed tygodniem na konferencji prasowej zapowiadającej festiwal starosta łomżyński Lech Szabłowski.

Tegoroczny festiwal to ok. 20 wydarzeń artystycznych m.in. w Łomży, Śniadowie, Łapach, Suwałkach, Kolnie, Stawiskach, Rajgrodzie, Augustowie.

Koncert inauguracyjny w dworku Lutosławskich w Drozdowie, gdzie mieści się Muzeum Przyrody w dużej mierze dedykowano muzyce Stanisława Moniuszki, twórcy opery narodowej. Trwa ogłoszony przez ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego rok Stanisława Moniuszki z okazji 200. rocznicy urodzin tego kompozytora.

Do roku moniuszkowskiego nawiązywać też będzie prezentacja podczas festiwalu opery Moniuszki "Hrabina". Będzie to filmowa projekcja tej opery zarejestrowanej w 2002 r.

"Muzyczne Dni" potrwają do 7 lipca, zakończą się w Drozdowie koncertem "Wielka Gala w Pałacu" z przebojami światowej opery, operetki i musicalu. Organizatorem festiwalu jest Regionalny Ośrodek Kultury w Łomży - placówka kultury powiatu łomżyńskiego. Organizację imprezy wsparły m.in. ministerstwo kultury, samorząd województwa podlaskiego, samorządy lokalne, w tym miasto Łomża, sponsorzy.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL