Kultura i sztuka po 1989 roku

02.01.2015 aktualizacja 19.07.2016

2015 - Rok Polskiego Teatru Publicznego

Teatr Narodowy w Warszawie. Ok. 1791 r. Źródło: CBN Polona Teatr Narodowy w Warszawie. Ok. 1791 r. Źródło: CBN Polona

Premiery, spotkania, okolicznościowe publikacje i warsztaty odbywać się będą w polskich teatrach w nowym roku. Rok 2015 został ustanowiony Rokiem Polskiego Teatru Publicznego w związku z 250. rocznicą powstania Teatru Narodowego w Warszawie.

W grudniu 2014 r. Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego w związku z 250. rocznicą powstania Teatru Narodowego w Warszawie, tym samym ustanowienia w Polsce instytucji teatru publicznego. Powołanie Teatru Narodowego w 1765 roku stało się jednym z fundamentalnych wydarzeń, ustanawiających system opieki państwa nad powszechnie dostępną kulturą.

Warszawskie obchody zogniskują się wokół Teatru Narodowego. W ramach obchodów jubileuszu powstania teatru wydana zostanie - po raz pierwszy - kompletna historia Teatru Narodowego w Warszawie. Publikacja ukaże się w siedmiu, bogato ilustrowanych, woluminach.

"12 września przyszłego roku odbędzie się wielki, otwarty festyn teatralny na Placu Teatralnym. Teatr wyjdzie na ulicę - celem imprezy jest przybliżenie go ludziom, zachęcić ich do odwiedzania. Cały dzień trwać będą imprezy na świeżym powietrzu, w namiotach oraz przy stoiskach w gmachu Teatru" - powiedział PAP Tomasz Kubikowski, kierownik literacki Teatru Narodowego.

W grudniu 2014 r. Sejm ustanowił rok 2015 Rokiem Polskiego Teatru Publicznego w związku z 250. rocznicą powstania Teatru Narodowego w Warszawie, tym samym ustanowienia w Polsce instytucji teatru publicznego. Powołanie Teatru Narodowego w 1765 roku stało się jednym z fundamentalnych wydarzeń, ustanawiających system opieki państwa nad powszechnie dostępną kulturą.

Jesienią - od października do grudnia - odbywać się będzie 4. edycja festiwalu Spotkania Teatrów Narodowych. "W ramach imprezy do Warszawy przyjedzie kilka czołowych scen europejskich, które zaprezentują swoje przedstawienia. Tym razem będą to spektakle z polskiego repertuaru. Będzie to wątek polskich dramatów na obcych scenach narodowych" - podkreślił Kubikowski - "Zorganizowane zostanie także sympozjum dyrektorów teatrów narodowych. Będziemy się wspólnie zastanawiać nad sensem istnienia takiej instytucji i rolą, jaką może ona odgrywać".

Kulminacja obchodów przypadnie 19 listopada. Tego dnia odbędzie się premiera "Kordiana" Juliusza Słowackiego w reżyserii Jana Englerta. W programie obchodów znajdą się także jubileuszowe premiery polskich dramatów - program rozpoczął się już w bieżącym sezonie: wystawiono m.in. "Iwonę - księżniczkę Burgunda" Witolda Gombrowicza w inscenizacji Agnieszki Glińskiej. W przyszłym sezonie - obchody rozciągną się na sezon 2015/16 - odbędą się m.in. premiery "Kordiana", "Dziadów" w reżyserii Eimuntasa Nekrosiusa oraz "Pana Tadeusza" w inscenizacji Piotra Cieplaka.

W Krakowie, inauguracja obchodów odbędzie się 12 lutego. W Narodowym Starym Teatrze im. Heleny Modrzejewskiej odbędzie się specjalny, setny pokaz spektaklu "Trylogia" w reżyserii Jana Klaty. Swoją obecność zapowiedziała minister kultury i dziedzictwa narodowego Małgorzata Omilanowska, a także przedstawiciele Instytutu Teatralnego.

Publiczność obejrzy też działanie performatywne „Celny strzał (250 celnych strzałów w 250 lat)", które – jak powiedział PAP wicedyrektor Starego Teatru Sebastian Majewski – przypomni o ważnych wydarzeniach w 250-letniej historii teatru publicznego.

W obchody włączą się krakowskie teatry, organizując z tej okazji specjalne wydarzenia, spektakle, happeningi, warsztaty edukacyjne. Pięć spośród krakowskich instytucji kultury - Teatr Łaźnia Nowa, Teatr Nowy, Teatr Figur Kraków, Muzeum Historyczne Miasta Krakowa oraz Capella Cracoviensis - otrzymało dofinansowanie z resortu kultury w ramach programu „250-lecie teatru publicznego”.

We Wrocławskim Teatrze Współczesnym w związku z Rokiem Teatru Publicznego przygotowywane są wydarzenia związane z trzema kojarzonymi ze stolicą Dolnego Śląska twórcami teatralnym: Tadeuszem Różewiczem, Helmutem Kajzarem oraz Tymoteuszem Karpowiczem.

"W lutym odbędzie się premiera +Niewidzialnych Chłopców” Karpowicza, przygotowujemy też dwie sztuki Różewicza” - powiedziała PAP rzeczniczka Wrocławskiego Teatru Współczesnego Tatiana Drzycimska. Ponadto teatr będzie organizował spotkania i wykłady poświęcone tym twórcom. „Planowane są również zajęcia edukacyjne dla seniorów i młodzieży, na których będzie mowa o idei teatru publicznego” - dodała rzeczniczka.

Z kolei w rzecznik Teatru Polskiego we Wrocławiu Dawid Janiuś powiedział PAP, że wszystkie działania tej placówki w 2015 r. będą nawiązywać do Roku Teatru Publicznego. „Przygotowujemy na przykład premiery klasyków, m.in. Dziady cz. II czy sztuki szekspirowskie, do tego wiele wydarzeń około teatralnych” - dodał.

Rzeszowski Teatr im. Wandy Siemaszkowej uczci Rok Teatru Publicznego premierą rzadko grywanej komedii Michała Bałuckiego "Sąsiedzi". Spektakl wyreżyseruje Waldemar Śmigasiewicz.

Teatr im. Stefana Żeromskiego w Kielcach przygotowuje na kwiecień premierę "Kordiana" Juliusza Słowackiego, w reż. Piotra Szczerskiego, z muzyką Zygmunta Koniecznego - część sztuki będzie śpiewana. Także ostatnia grudniowa premiera 2014 r. kieleckiej sceny - adaptacja powieści "Dzieje grzechu" Stefana Żeromskiego w reż. Michała Kotańskiego, która będzie grana w kolejnych miesiącach - jest wydarzeniem zaliczanym do obchodów 250. rocznicy powołania Teatru Narodowego.

pj/ bko/ pdo/ api/ ban/ kat/ drag/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL