W środę ogłoszono nabór prac na 21. Otwarty Międzynarodowy Konkurs na Rysunek Satyryczny organizowany przez bibliotekę wojewódzką w Zielonej Górze. Hasło przewodnie tegorocznej edycji to „Teatr”. Zgodnie z formułą ujętą w nazwie, konkurs jest skierowany zarówno do profesjonalistów, jak i amatorów.
Celem konkursu jest krzewienie poczucia humoru, propagowanie uśmiechu i dystansu wobec siebie, innych i rzeczywistości. Ma gwarantować doskonałą zabawę, ale zarazem ma być źródłem refleksji nad życiem – poinformowała sekretarz Konkursu Maria Radziszewska z Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze.
Dodała, że nadsyłane co roku rysunki tworzą niepowtarzalne kolekcje tematyczne wzbogacające zbiory specjalne biblioteki, a wśród ich autorów są postaci ze światowej czołówki tej dziedziny twórczości plastycznej.
„Tegoroczne hasło konkursu ma prowokować artystów do penetracji sfery teatru w najróżniejszych jego aspektach. Teatr to temat wszechstronny, a takie lubią rysownicy. Teatr towarzyszy człowiekowi od tysiącleci. Teatr to aktor, widz oraz interakcja pomiędzy sceną a widownią. Teatr to sztuki i ich autorzy, budynki, garderoby, kostiumy, światła, magia teatru i zakulisowe życie aktorów. A i w życiu każdego z nas teatr otacza nas zewsząd...” – powiedziała Radziszewska.
Prace można nadsyłać do końca maja br. W czerwcu oceni je jury, a ogłoszenie wyników, wręczenie nagród laureatom oraz otwarcie wystawy pokonkursowej nastąpi we wrześniu.
W konkursie przewidziano cztery nagrody regulaminowe oraz nagrody i wyróżnienia specjalne, dodatkowo laureat Grand Prix otrzyma statuetkę.
Na autorów najlepszych rysunków czekają nagrody pieniężne w wysokości od 5 tys. do 2 tys. zł. Tradycyjnie zostanie także wydany katalog z najlepszymi pracami.
Konkurs jest wydarzeniem cyklicznym o zasięgu międzynarodowym. Rokrocznie przyciąga uczestników z ponad 40 krajów świata, nadsyłających łącznie kilkaset rysunków. Jego pierwsza edycja odbyła się w 1986 r.
Informacje nt. regulaminu i kartę zgłoszenia można znaleźć m.in. na stornie internetowej zielonogórskiej biblioteki publicznej. (PAP)
autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/aszw/