Kultura i sztuka po 1989 roku

22.06.2015 aktualizacja 19.07.2016

24. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku

Recital organowy Marka Smoczyńskiego oraz oratorium „Nieszpory Ludźmierskie” Jana Kantego Pawluśkiewicza zainaugurują w poniedziałkowy wieczór w Bazylice Ojców Bernardynów w Leżajsku (Podkarpackie) 24. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej.

W pierwszej części koncertu otwierającego festiwal organista Marek Smoczyński w swoim recitalu zaprezentuje takie dzieła jak: Toccata concertante C-dur i Passacaglia c-moll Jana Sebastiana Bacha oraz Passacaglia Georga Muffata.

Szczególnym wydarzeniem będzie druga część koncertu, tzw. kameralna, w czasie której wystawione zostanie oratorium Jana Kantego Pawluśkiewicza „Nieszpory Ludźmierskie”. W leżajskiej bazylice dzieło wykona Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Podkarpackiej, Chór Wydziału Muzyki Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz znakomici artyści scen polskich: Hanna Banaszak, Beata Rybotycka, Elżbieta Towarnicka, Grzegorz Turnau, Jacek Wójcicki, Zbigniew Wodecki. Całość poprowadzi dyrygent Rafał Jacek Delekta.

W festiwalu, który potrwa do 24 sierpnia, wezmą udział głównie polscy muzycy, ale także artyści z Danii, Szwecji, Włoch i Japonii. Koncerty odbywać się będą tradycyjnie w poniedziałkowe wieczory w leżajskiej Bazylice Ojców Bernardynów. Artyści będą grać na słynnych, barokowych organach, pochodzących z końca XVII wieku. Wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty jest bezpłatny.

Jak poinformowała PAP Agnieszka Ruszak z Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku, które jest organizatorem imprezy, głównym celem festiwalu jest promowanie i wspieranie twórczości artystycznej oraz popularyzacja muzyki organowej i kameralnej znanych kompozytorów. Jej zdaniem każdego roku leżajskie koncerty w wykonaniu światowej sławy muzyków gromadzą rzesze miłośników różnych gatunków muzyki, nie tylko poważnej.

„Leżajski festiwal wpisany jest na stałe w kalendarz imprez kulturalnych zarówno regionu jak i całego kraju. Koncerty odbywają się w Bazylice Ojców Bernardynów na znajdujących się tam bezcennych organach. Muzyka, która rozbrzmiewa w tym zabytkowym i niepowtarzalnym miejscu przypomina nam o wspólnej odpowiedzialności za dziedzictwo, jakie pozostawili nam przodkowie, i o możliwościach, jakie niesie jego wykorzystanie dla dobra naszej społeczności” – zauważyła Ruszak.

Przypomniała też, że leżajskie organy wraz z bazyliką i klasztorem znajdują się na liście Narodowych Pomników Historii.

W programie tegorocznego festiwalu znajdzie się 10 koncertów. Wzorem lat ubiegłych większość z nich składać się będzie z dwóch części: recitalu organowego i części kameralnej.

W kolejne wakacyjne poniedziałki melomanii będą mogli wysłuchać mistrzowskich koncertów organowych w wykonaniu światowej sławy artystów. Wśród nich znajdzie się m.in. Józef Serafin (dyrektor artystyczny festiwalu), Jan Bokszczanin, Magdalena Frąckiewicz, Andrzej Chorosiński, Hans Fagius (Szwecja), Luca Scandali (Włochy), Ulrik Spang – Hanssen (Dania).

W częściach kameralnych przed leżajską publicznością wystąpi m.in.: Robert Majewski (trąbka), Dorota Pliszka (wiolonczela), Marta Gołębiewska (klarnet), Anna Piechura – Gabryś (harfa), Krzysztof Jakowicz (skrzypce), Jadwiga Skwierz – Sakakibara (sopran), czy Kota Ito z Japonii (tenor).

Festiwal zakończy koncert zespołu muzyki dawnej Camerata Cracovia.

Leżajskie organy uznawane są za jedne z najdoskonalszych w Europie. W kraju porównać je można jedynie z organami oliwskimi i w Kamieniu Pomorskim. Jako jedyne w Polsce są instrumentem czysto mechanicznym, bez udoskonaleń elektronicznych. Mają w sumie 6 tys. piszczałek. Największe z nich mierzą 10,5 m wysokości, natomiast najmniejsze - 5 cm.

Organy tworzą: duży instrument w nawie głównej świątyni i dwa mniejsze - w nawach bocznych. Są one zespolone w jednym chórze muzycznym. Każdy ma jednak oddzielną klawiaturę ręczną i nożną. Podczas koncertu na trzech instrumentach, komunikacja między organistami nie jest łatwa, ponieważ stanowiska gry oddzielone są od siebie filarami chóru. Jednak koncerty na trzech instrumentach odbywają się rzadko.(PAP)

api/ mhr/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL