Kultura i sztuka po 1989 roku

14.06.2017

25 lat Instytutu Polskiego w Rzymie

25 lat ma Instytut Polski w Rzymie. Obchody ćwierćwiecza placówki zorganizowano w środę w ramach trwającego w Wiecznym Mieście festiwalu kultury polskiej Corso Polonia. To 15. edycja flagowej imprezy Instytutu, przyciągającej co roku wielu Włochów i Polaków.

Instytut Polski powstał w 1992 roku, a jego siedzibą od początku jest Palazzo Blumenstihl nad Tybrem. Kierowali nim Justyna Guze, Wojciech Tygielski, Elżbieta Jogała, Małgorzata Furdal, Jarosław Mikołajewski, Paweł Stasikowski. Od zeszłego roku dyrektorem jest Agnieszka Bender.

W ciągu 25 lat Instytut zorganizował spotkania z dziesiątkami artystów, pisarzy, filmowców, aktorów, między innymi z Wisławą Szymborską, Czesławem Miłoszem, Tadeuszem Różewiczem, Sławomirem Mrożkiem, Krzysztofem Zanussim, Andrzejem Żuławskim, Ryszardem Kapuścińskim, Jerzym Stuhrem, Jerzym Radziwiłowiczem.

Na koncertach zorganizowanych przez Instytut wystąpili Tomasz Stańko, Włodzimierz Nahorny, Leszek Możdżer, Anna Maria Jopek.

Odbyło się także wiele wystaw. Jedną z najbardziej obleganych była zorganizowana w Instytucie w 1998 roku ekspozycja „Diabeł w sztuce i kulturze polskiej”. Bardzo dużym wydarzeniem w Rzymie była wystawa prac Katarzyny Kobro w zabytkowych salach San Michele.

Zainteresowanie wywołała przed trzema laty ekspozycja “Bibuła. Myśl poza cenzurą”, poświęcona niezależnym wydawnictwom demokratycznym w Polsce w latach 70. i 80.

W dorobku Instytutu są też trzy wielkie festiwale twórczości polskich poetów: Zbigniewa Herberta w Sienie w 2008 roku, Czesława Miłosza w Wenecji w 2011 roku i Wisławy Szymborskiej w Bolonii w 2016.

Do kalendarza kulturalnych wydarzeń wpisał się na stałe organizowany od 2003 roku festiwal Corso Polonia, czyli wielki przegląd kultury polskiej. Odbywa się on co roku równolegle w siedzibie Instytutu, ale także w wielu prestiżowych placówkach kulturalnych stolicy Włoch. W minionych latach gościł na przykład w starożytnych murach Mercati di Traiano koło placu Weneckiego i w znanym klubie Casa del Jazz.

Pod względem frekwencji rekordowy był zeszłoroczny przegląd filmów Krzysztofa Kieślowskiego w rzymskim centrum sztuki Palazzo delle Esposizioni.

Instytut organizuje również festiwal polskiego kina CiakPolska.

Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)

sw/ mc/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL