48 stypendystów z Ukrainy i Białorusi odebrało we wtorek dyplomy XIX edycji programu stypendialnego MKiDN „Gaude Polonia”. Wierzymy, że każde stypendium było istotnym wzmocnieniem więzi kulturowych między Polską a jej sąsiadami – powiedział dyrektor generalny MKiDN Jarosław Czuba.
Wręczenie dyplomów odbyło się w Łazienkach Królewskich w Warszawie. Wręczali je dyrektor generalny MKiDN Jarosław Czuba oraz dyrektor Narodowego Centrum Kultury prof. Rafał Wiśniewski.
Spośród 48 uczestników tegorocznej edycji "Gaude Polonia" 38 pochodzi z Ukrainy, a 10 przyjechało z Białorusi. Stypendyści reprezentują następujące dziedziny twórczości: sztuki wizualne (15), muzykę (9), konserwację dzieł sztuki (6), fotografię (5), historię sztuki, teatru, filmu i muzyki (5), teatr (3), muzealnictwo (2) oraz literaturę, film i kuratorstwo (po 1 osobie).
Dyrektor generalny MKiDN Jarosław Czuba powiedział, że przez te wszystkie lata program ten "zdobył uznanie w środowiskach twórczych i artystycznych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w szczególności Białorusi i Ukrainy". Przypomniał, że dotychczas przyznano prawie 800 stypendiów.
"Wierzymy, że każde z nich było istotnym wzmocnieniem więzi kulturowych między Polską a jej sąsiadami i krajami Europy Wschodniej. Ogromna większość stypendystów nie tylko staje się bowiem szczególnymi ambasadorami kultury polskiej w swoich krajach, ale także podtrzymuje nawiązane podczas stypendiów relacje z polskimi środowiskami twórczymi i artystycznymi" - wskazał dyrektor generalny MKiDN. "Często są to też animatorzy dalszej współpracy kulturalnej między naszymi krajami" - dodał.
Prof. Rafał Wiśniewski, dyrektor Narodowego Centrum Kultury zwracając się do stypendystów powiedział: "chciałbym prosić, żebyście państwo byli ambasadorami tych doświadczeń, tych działań artystycznych, które zdobyliście na terenie RP, z naszymi wybitnymi tutorami, z naszymi pracownikami ze strony MKiDN i NCK".
Wskazał, że praca stypendystów ma "wiele różnych wymiarów, jest bardzo skomplikowana". "Te prawie 800 osób, które zostały uhonorowane przez rząd polski, ze strony MKiDN to jest wyraz szacunku dla państwa pracy, docenienia potencjałów kulturowych, które państwo posiadacie, jak również uspołecznienia, czyli działania na rzecz dialogu Polski, polskich artystów, z przedstawicielami, z artystami z Europy Środkowo-Wschodniej" - podkreślił dyrektor NCK.
Poinformował, że przyszłoroczna odsłona "Gaude Polonia" została "dodatkowo wzmocniona finansami ze strony Ministra Kultury". "Mam nadzieję, że to będzie asumpt, że w przyszłych latach państwo ponownie dołączycie do tak prestiżowego programu" - dodał.
Palina Cimochina z Białorusi, która podczas stypendium zajmowała się muzyką Czesława Niemena powiedziała dziennikarzom, że pracowała razem z Michałem Jacaszkiem. "Wynikiem tego stypendium stał się mini album, który planuję prezentować w sierpniu. Na tym albumie będą cztery utwory Niemena, które przetłumaczyłam i zaśpiewałam we własnej aranżacji" - mówiła Cimochina.
Ukrainiec Stanisław Wołoszczenko, który przebywał na stypendium w Muzeum Książąt Czartoryskich - Muzeum Narodowym w Krakowie, powiedział, że podczas stypendium opisał wszystkie druki pisane cyrylicą, które znajdują się w Bibliotece Książąt Czartoryskich. "Podczas stypendium dokonałem naukowego odkrycia, o którym nikt nie wiedział, że w Bibliotece są fragmenty rękopisu, napisanego na Południowym Wołyniu w XII wieku. Reszta tego manuskryptu znajduje się we Lwowie i Kijowie" - zdradził.
Stypendyści realizowali projekty w 17 polskich uczelniach artystycznych i instytucjach kultury, zlokalizowanych w Warszawie, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Białymstoku, Toruniu i Opolu. Wartość tegorocznego budżetu stypendialnego "Gaude Polonia" wyniosła ponad 2,2 mln zł.
Program "Gaude Polonia" został zainicjowany w 2003 roku. Jest adresowany do młodych (do 40 roku życia, w wyjątkowych wypadkach do 45 roku życia) twórców z Europy Środkowo-Wschodniej, w pierwszej kolejności z Białorusi i Ukrainy, a jego celem jest budowanie dobrych relacji Polski z jej sąsiadami na gruncie kultury, promocja kultury polskiej oraz współpraca między środowiskami artystycznymi Polski i krajów naszego regionu Europy.
Z programu korzystają twórcy, którzy wykażą się znaczącym, udokumentowanym dorobkiem w swojej dziedzinie twórczości. Warunkami otrzymania stypendiów są ponadto interesująca koncepcja projektu stypendialnego, pozytywnie oceniona przez komisję, oraz przynajmniej komunikatywna znajomość języka polskiego. Półroczny pobyt w Polsce (od 1 lutego do 31 lipca) umożliwia zagranicznym twórcom poznanie współczesnej kultury naszego kraju oraz doskonalenie warsztatu twórczego pod opieką uznanych artystów, pedagogów i tłumaczy oraz instytucji kultury w najważniejszych i największych ośrodkach kulturalnych.
Wnioski do kolejnej edycji programu, realizowanej w 2021 r. przyjmowane są do 15 października 2020 r. Łączna wartość świadczeń w ramach programu "Gaude Polonia" na sfinansowanie półrocznego pobytu w Polsce jednego stypendysty wynosi ponad 43 tys. W ramach stypendium NCK zapewnia uczestnikom środki na zakup materiałów do pracy twórczej, indywidualnego tutora, zakwaterowanie oraz pieniądze na utrzymanie i własne wydatki. (PAP)
autor: Katarzyna Krzykowska
ksi/ wj/