Kultura i sztuka po 1989 roku

15.08.2017

49. Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich od niedzieli w Zakopanem

48. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.  Zakopane, 21.08.2016. Fot. PAP/G. Momot 48. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich. Zakopane, 21.08.2016. Fot. PAP/G. Momot

Góralskie zespoły z różnych stron świata, w tym z Tajwanu, USA i Kazachstanu wystąpią podczas 49. Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich, który rozpocznie się w niedzielę w Zakopanem.

„Siłą zakopiańskiego festiwalu jest sięganie do korzeni, do dziedzictwa przodków. Wyjątkowa jest także jego konkursowa formuła, która wyróżnia go wśród innych podobnych wydarzeń w Polsce i na świecie. To dzięki niej festiwal uznawany jest nie tylko za jeden z największych i najstarszych, ale także za najbardziej prestiżowy. Tym samym doskonale promuje on polską kulturę ludową, podhalański folklor i jest wizytówką Zakopanego” – podkreśliła zastępca burmistrza Zakopanego Agnieszka Nowak-Gąsienica.

„Motywem przewodnim Festiwalu w tym roku jest dziecko i jemu będzie poświęcona międzynarodowa konferencja naukowa, która skupi teoretyków i praktyków na co dzień zajmujących się folklorem. Z motywem przewodnim będzie również związana plenerowa wystawa fotografii ukazująca miejsce dziecka w tradycyjnej kulturze na przełomie XX i XXI wieku” – wyjaśniła dyrektor artystyczna festiwalu Agnieszka Gąsienica-Giewont.

„Zakopiański festiwal jest jednym z największych wydarzeń folklorystycznych w Europie. Pokazuje one piękno ludowej tradycji, obrzędowości czy dawnych dorocznych zwyczajów, a ludzie go tworzący pieczołowicie dbają o zachowanie autentyzmu i przekazania go następnym pokoleniom” – wyjaśniła rzeczniczka Urzędu Miasta w Zakopanem Anna Karpiel-Semberecka.

O główne trofeum – „Złotą Ciupagę” będzie rywalizowało 14 zespołów zagranicznych: z Francji, Słowacji, Rumunii, Węgier, Ukrainy, Portugalii, Bułgarii, Macedonii, Serbii, Turcji, Kazachstanu, Rosji (Jakucji), Tajwanu oraz Ameryki Północnej. Z Polskich grup zobaczymy: zespół „Magurzanie” z Łodygowic, „Jakubkowianie” z Łososiny Dolnej, „Śwarni Łojce” z Sadku-Kostrzy oraz „Giewont” z Zakopanego.

Festiwal uroczyście zainauguruje w niedzielę barwny korowód wszystkich zespołów biorących udział w wydarzeniu, który przejdzie ulicami Zakopanego. W tym roku wyjątkowo wioska festiwalowa została ulokowana na Górnej Równi Krupowej. Radosne dźwięki etnicznych instrumentów i gorący taniec góralski dotrą także w inne zakątki miasta a nawet w Tatry, bo na polanie u wylotu Doliny Strążyskiej odbędzie się krótki koncert poszczególnych zespołów.

Z Festiwalem nierozłącznie związane są widowiskowe mistrzostwa Podhala w powożeniu zaprzęgami konnymi, koncert „Muzyka Łuku Karpat”, wystawa owczarków podhalańskich, kiermasz sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego i konkurs kapel, instrumentalistów i śpiewaków ludowych.

Ciekawie zapowiadają się Dni Narodowe, podczas których widzowie będą mogli spróbować egzotycznych potraw i nauczyć się tańców zagranicznych zespołów.

Festiwal poprzedzi koncert „Mali Górale”, podczas którego zaprezentują się dziecięce grupy góralskie, prezentując widowiska oparte na dawnych zwyczajach, obrzędach i pracach gospodarskich.

Organizatorem wydarzenia jest Zakopiańskie Centrum Kultury. Honorowy Patronat nad festiwalem objęła małżonka prezydenta Polski Agata Kornhauser-Duda. Zakopiański festiwal potrwa do 25 sierpnia.(PAP)

szb/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL