Kultura i sztuka po 1989 roku

24.02.2019

5 maja Kraków inauguruje obchody Roku Stanisława Moniuszki, PWM zapowiada publikacje

Stanisław Moniuszko. Źródło: CBN Polona Stanisław Moniuszko. Źródło: CBN Polona

5 maja na ul. Moniuszki hejnałem i wspólnym śpiewaniem pieśni Kraków zainauguruje obchody Roku Stanisława Moniuszki. Z kolei Polskie Wydawnictwo Muzyczne (PWM), mające siedzibę w stolicy Małopolski, przygotowuje blisko 20 nowych wydań nutowych dzieł kompozytora.

Koncerty, spektakle, programy edukacyjne i wspólne śpiewanie – tak Kraków będzie świętować Rok Stanisława Moniuszki, kompozytora „Halki” i „Strasznego dworu”, dyrygenta i organisty.

Jak poinformował prasę krakowski magistrat, uroczyste świętowanie rozpocznie się w dniu urodzin Moniuszki, czyli 5 maja, na ul. Moniuszki. Odegrany zostanie hejnał mariacki, zaplanowano gry i zabawy dla dzieci, czytanie bajki „O Stasiu, co wielkim Stanisławem został” oraz wspólne śpiewanie pieśni. Zaplanowano też m.in. koncert „Moniuszko w Krakowie”, podczas którego nastąpi prezentacja I i II Kwartetu smyczkowego Stanisława Moniuszki oraz kwartetów smyczkowych Verdiego i Pucciniego.

Koncert „Widm” Moniuszki na Małym Rynku to kolejna plenerowa propozycja świętowania. Widzowie zobaczą muzyczną interpretacje drugiej części „Dziadów” Adama Mickiewicza. Z kolei w Filharmonii Krakowskiej rozbrzmią pieśni Moniuszki w nowych aranżacjach: „Prząśniczka”, „Cyganie”, „Chochlik”, „Trzech budrysów”, „Niepewność”, „Dziad i baba”, „Złota rybka” i „Pieśń wieczorna”.

Na 22 lipca Cracovia Danza zapowiedziała premierowy spektakl „Ale bajka! Pan Twardowski”, prezentujący dwa utwory Stanisława Moniuszki: „Bajkę - uwerturę fantastyczną” oraz balladę „Pani Twardowska”. Przedstawienie składa się z dwóch zróżnicowanych stylistycznie części, połączonych wspólnym bohaterem – Panem Twardowskim. Spektakl ten zainauguruje 20. jubileuszowy Festiwal Tańców Dworskich Cracovia Danza.

"Śpiewniki domowe Stanisława Moniuszki na tle epoki" to cykl edukacyjny dla profesjonalistów i amatorów, koncerty gwiazd i scena otwarta dla wszystkich. Pieśni Stanisława Moniuszki melomani usłyszą na tle wielkich kompozytorów jego epoki: Clary i Roberta Schumannów, Richarda Straussa, Gustava Mahlera.

Do 12 odsłon cyklu „Walcz o pieśń” zaproszono 12 solistów-śpiewaków i 12 pianistów, którzy poprowadzą warsztaty dla profesjonalistów z pieśni romantycznej, a także sami zaprezentują się na koncertach. Wydarzenia zostaną zrealizowane dzięki dofinansowaniu z Gminy Miejskiej Kraków oraz z programu z Ministerstwa Kultury „Moniuszko 2019 – Promesa”.

Kalendarz wydarzeń dedykowanych jubilatowi wzbogacą projekty organizacji pozarządowych, które złożyły swoje propozycje do otwartego konkursu ofert „Wzbogacenie oferty kulturalnej miasta – wydarzenia kulturalne i artystyczne”. Konkurs jest w trakcie rozstrzygania. Obecnie trwa weryfikacja złożonych wniosków.

Kraków w informacji prasowej o Roku Moniuszki zwraca także uwagę na plany Polskiego Wydawnictwa Muzycznego (PWM). W tym roku PWM przygotuje prawie 20 nowych wydań nutowych dzieł polskiego romantyka, 85 wznowień w nowej szacie graficznej, pięć publikacji książkowych, bajkę dla dzieci „Tatulczyk Moniuszko”, ponad 100 publikacji w formie cyfrowej, liczne koncerty, płyty, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz krajowe i zagraniczne prezentacje spuścizny kompozytora.

Rok 2019 został ustanowiony przez Sejm i Senat Rokiem Stanisława Moniuszki w związku z przypadającą w tym roku dwusetną rocznicą jego urodzin. W przyjętej uchwale podkreślono, że dorobek kompozytora imponuje różnorodnością, bogactwem melodycznym i głębokim zakorzenieniem w narodowej tradycji muzycznej. Jego twórczość operowa i pieśniarska stanowi trzon polskiego repertuaru wokalnego i niejednokrotnie jest osią zainteresowań artystycznych najwybitniejszych polskich śpiewaków.

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 w Ubielu (dziś Białoruś). Był kompozytorem, dyrygentem, pedagogiem, organistą. Autorem około 268 pieśni, operetek, baletów i oper. Do jego najsłynniejszych dzieł należą opery: „Halka”, „Straszny dwór” i „Paria”. (PAP)

Autor: Beata Kołodziej

bko/ krap/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL