50 laureatów XV edycji programu stypendialnego „Gaude Polonia” – 43 obywateli Ukrainy i siedmiu Białorusi - odebrało dyplomy z rąk ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Uroczystość odbyła się w środę w Warszawie.
„Program +Gaude Polonia+ realizuje ideę współpracy międzynarodowej z krajami, które miały i mają bardzo skomplikowaną historię. Jest przeznaczony dla uczestników z krajów postsowieckich, które dalej mają blizny po imperium sowieckim” – przypomniał w rozmowie z PAP wicepremier i szef resortu kultury prof. Piotr Gliński.
„Ta młodzież, ci wybitny twórcy, nie zawsze mają tam możliwość pełnego rozwoju swoich talentów. I dlatego, już po raz piętnasty, Polska stwarza możliwości dla rozwijania twórczości i kreatywności tych najzdolniejszych” – dodał.
Jak podkreślił Gliński, realizowany dzięki programowi rozwój współpracy między narodami i jak najściślejsza integracja są „w naszym interesie narodowym”. „Przestrzeń kultury jest do tego najdogodniejszą przestrzenią. To w niej współpraca może być realizowana na zasadach pełnej wolności” – zaznaczył.
Podczas uroczystości życzenia wielu sukcesów w pracy twórczej laureatom złożyli także dyrektor Narodowego Centrum Kultury Marek Mutor oraz ambasador Ukrainy Andrij Deszczycia.
Wśród tegorocznych stypendystów znaleźli się m.in. ukraińska pisarka, autorka wydanej niedawno w Polsce powieści „Feliks Austria” Sofija Andruchowycz; laureatka Złotego Medalu 15. Międzynarodowego Triennale Tkaniny w Łodzi Tereza Barabash (Ukraina); tłumacz utworów Sławomira Mrożka na ukraiński Andrij Bondar; Marianna Kijanowska, która na ukraiński przekładała Juliana Tuwima i Bolesława Leśmiana oraz Petro Smetana, którego obrazy można było oglądać w ostatnich tygodniach w warszawskiej Galerii Kordegarda.
Program „Gaude Polonia” jest przeznaczony dla artystów, tłumaczy, historyków, krytyków, teoretyków sztuki i konserwatorów do 40 roku życia (w wyjątkowych przypadkach – do 45 r.ż.) pochodzących z Europy Środkowo-Wschodniej; w szczególności z Białorusi i Ukrainy. Umożliwia poznanie polskiej współczesnej kultury i doskonalenie warsztatu pod okiem polskich twórców i specjalistów w polskich instytucjach kultury.
Do tegorocznej edycji programu zgłosiło się łącznie 285 osób, w tym także m.in. Gruzinów, Ormian i Litwinów. Finaliści od 1 lutego do 31 lipca pod opieką polskich twórców i specjalistów w polskich instytucjach kultury realizowali swoje autorskie projekty.
W tym roku twórcy – reprezentanci kilku dziedzin: sztuk wizualnych, muzyki, literatury/przekładu, filmu, teatru, fotografii, muzealnictwa i tańca – działali m.in. we współpracy z Akademią Sztuk Pięknych w Krakowie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Galerią Arsenał w Białymstoku, Muzeum Narodowym we Wrocławiu, Stowarzyszeniem Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza w Drohobyczu i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu.
Koordynatorem akcji jest Narodowe Centrum Kultury.(PAP)
oma/ agz/