Około tysiąca artystów ludowych z całego kraju zaprezentuje się podczas 51. Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych, który rozpocznie się w czwartek w Kazimierzu Dolnym. Towarzyszyć im będą Targi Sztuki Ludowej.
Festiwal ma na celu pielęgnowanie autentycznej kultury ludowej i prezentowanie jej w - najbardziej jak to możliwe - pierwotnym kształcie i brzmieniu (jak najmniej przetworzonym, bez stylizacji), ale także popularyzację tradycji ludowego muzykowania.
Kierownik artystyczny festiwalu Andrzej Sar poinformował, że w tym roku w części konkursowej festiwalu wystąpi ponad 120 kapel, zespołów śpiewaczych i wykonawców indywidualnych - solistów i instrumentalistów z całego kraju. „Łącznie, wraz z zespołami, które zaprezentują się w koncertach towarzyszących, wystąpi około tysiąca artystów” - zaznaczył.
Szczególne miejsce na festiwalu zajmuje konkurs zatytułowany Duży-Mały, w którym prezentują się doświadczeni artyści razem ze swoimi uczniami. „W tym konkursie widać szczególnie, jak festiwal spełnia swoją rolę w przekazywaniu tego dziedzictwa z pokolenia na pokolenia. Są już tacy uczestnicy tego konkursu, którzy występowali tu kiedyś jako uczniowie, a dzisiaj przyjeżdżają już ze swoimi uczniami” - dodał Sar.
W konkursie festiwalowym jest też kategoria Folklor-Kontynuacja skierowana do wykonawców (solistów i zespołów), którzy przyswoili repertuar lokalny już nie w bezpośrednim przekazie, ale inną drogą np. z nagrań, z rekonstrukcji czy zapisów nutowych. Jak powiedział Sar, chodzi o tutaj o zauważenie osób, które interesują się kulturą ludową. „Być może udział w takim konkursie zachęci ich do zgłębiania tematu, czerpania z autentycznych wzorów muzykowania i śpiewu ludowego” – zaznaczył.
Festiwal rozpocznie w czwartek po południu seminarium "Folklor i sacrum” poświęcone obecności motywów sakralnych w ludowej sztuce i kulturze.
Ludowi muzycy występować będą od piątku na scenie ustawionej na kazimierskim rynku. Konkursowym przesłuchaniom towarzyszyć będą widowiska obrzędowe, spotkania z artystami, zabawy taneczne i warsztaty. Widowisko "Wigilia św. Jana" przedstawi zespół "Hańszczanie” z Hańska na Lubelszczyźnie. Koncertować będą także m.in. zespół Praminek z Czech, Zespół Alda z Litwy, Orkiestra Kurpiowska, Kapela Goleniowska. W sobotni wieczór zaplanowano zabawę ludową z udziałem Orkiestry Św. Mikołaja.
Podczas festiwalu zaprezentowane będzie także specjalny album pt. „Muzyka najbliższa ziemi” dokumentujący i podsumowujący 50 poprzednich edycji kazimierskiego festiwalu.
Tradycyjnie prezentacjom festiwalowym towarzyszyć będą Targi Sztuki Ludowej organizowane w Kazimierzu po raz 50. W targach tych bierze udział zazwyczaj od kilkudziesięciu do stu wystawców z całej Polski zajmujących się rozmaitymi formami rękodzieła. Będą oni prezentowali na kazimierskim rynku m.in. zabawki, obrazy na szkle, tkaniny artystyczne, koronki, wyroby kowalskie i garncarskie.
Święto sztuki ludowej w Kazimierzu Dolnym potrwa do niedzieli 25 czerwca. Zakończy go koncert zespołu „Wałasi” z Beskidu Śląskiego.(PAP)
ren/ agz/