7 października rozpocznie się w Poznaniu 16. Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. Henryka Wieniawskiego. W preselekcjach konkursu zgłosiło się ponad 220 skrzypków z 30 krajów. Z tej liczby jury wyłoniło 39 najlepszych instrumentalistów, którzy zmierzą się w pierwszym etapie konkursu.
Tegoroczne zmagania konkursowe rozpoczną się 7 października. Jak przypomniała w trakcie środowej konferencji prasowej dyrektor 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Karolina Kaźmierczak, z powodu pandemii COVID-19 data rozpoczęcia tej edycji konkursu została przełożona; pierwotnie miała się ona odbyć w 2021 roku.
„Z uwagi na pandemię COVID-19 cały świat, w tym także ten związany z kulturą, musiał zmierzyć się z szeregiem wyzwań, a czasem wręcz zdefiniować na nowo plany i metody działania. Nie inaczej było też w naszym przypadku. Dlatego tym bardziej cieszymy się, że tegoroczna, 16. już edycja Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego cieszyła się rekordowym zainteresowaniem ze strony skrzypków z całego świata” - powiedziała.
Jak wskazała, do etapu preselekcji zgłosiło się ponad 220 skrzypków z 30 krajów. Z tej liczby jury wybrało 41 uczestników, w tym 27 skrzypaczek i 14 skrzypków. Kaźmierczak zaznaczyła, że niestety, z przyczyn niezależnych, dwie osoby musiały zrezygnować z udziału w konkursie, zatem w Auli Uniwersyteckiej w Poznaniu, w pierwszym etapie konkursu wystąpi 39 osób.
Tegoroczni uczestnicy pochodzą z USA, Niemiec, Polski, Korei Południowej, Chin, Japonii, Austrii, Niderlandów, Francji, Kazachstanu, Szwajcarii i Singapuru. Wśród nich w przeważającej większości są kobiety – 25 skrzypaczek. Najmłodszy uczestnik ma 16 lat, zaś najstarszy 29.
Tegoroczną edycję konkursu zainauguruje 7 października zwyciężczyni poprzedniej edycji Veriko Tchumburidze, której towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Andrzeja Boreyki.
„Już kolejnego dnia rozpoczniemy przesłuchania I etapu w którym jury zakwalifikuje 15 półfinalistów do II etapu. Będą oni musieli się zmierzyć z trudnym, bo dwuczęściowym programem. W pierwszej fazie usłyszymy ich w recitalach z fortepianem, zaś w drugiej części drugiego etapu naszym finalistom towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz” – powiedziała Kaźmierczak.
W finale, III etapie konkursu, wystąpi 6 finalistów, którym towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod dyr. Łukasza Borowicza
Gala wręczenia nagród i Koncert Laureatów odbędzie się 21 października w Poznaniu, zaś 23 października odbędzie się II Koncert Laureatów w Warszawie.
Uczestników oceniać będzie międzynarodowe jury pod przewodnictwem Augustin’a Dumay. W konkursie zostaną przyznane nagrody finansowe, które mają status regulaminowych. Łączna pula nagród regulaminowych to 115 tys. euro. Zdobywca I nagrody otrzyma 50 tys. euro. Na laureatów czekać będą także nagrody specjalne, pozaregulaminowe.
Dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca Katarzyna Meissner podkreśliła w trakcie konferencji, że to ogromna duma, że Narodowy Instytut Muzyki i Tańca może po raz kolejny wspierać jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych w kraju i na świecie. „Z naszego punktu widzenia wydarzenia takie jak Konkurs im. Wieniawskiego to wydarzenia, które mają dwa cele. Pierwszy cel to oczywiście promocja muzyki polskiej, a drugi – wspieranie młodych talentów” – podkreśliła.
Meissner wskazała też, że „Polska stała się pewnego rodzaju gniazdem konkursów muzycznych”. „Takim miejscem, w którym te konkursy powstają, rozwijają się, stają się coraz bardzie profesjonalne (…) To tutaj rozbłyskują talenty, tutaj świat widzi je często po raz pierwszy na tak wielką skalę, i to stąd jadą dalej w świat, promując utwory polskich kompozytorów” - zaznaczyła.
Laureatka I nagrody 13. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego Agata Szymczewska podkreśliła natomiast, że wciąż pamięta wszystkie emocje, które towarzyszyły jej, kiedy sama brała udział w konkursowych zmaganiach. Jak mówiła, towarzyszyły jej uczucia od wielkiego podekscytowania, ale także niepewności i jednocześnie ogromnej radość, ponieważ – jak wskazała – już wtedy czuła, że konkurs to ogromna szansa.
„Ta szansa dla młodego muzyka, to coś absolutnie wyjątkowego i myślę, że zwycięzca tegorocznej edycji będzie miał świadomość, że takie wydarzenie w jego życiu to pewnego rodzaju wielki kredyt, który zaciągnie na wiele, wiele lat. Kredyt, który jest bardzo wysoko oprocentowany, a jego walutą nie jest złotówka, nie dolar, nie euro – tylko talent oraz ciężka praca” – mówiła.
„W nocy z 20 na 21 października tego roku dowiemy się, kto taki kredyt zaciągnie i kto będzie go skrupulatnie spłacał. Mam też nadzieję, że my wszyscy będziemy beneficjentami tego wielkiego talentu i będziemy trzymali kciuki, aby ta szansa, którą ktoś otrzyma będzie świetnie przez daną osobę wykorzystana” – dodała.
Prezes Zarządu Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego Alina Kurczewska zaznaczyła, że „historię tego jednego z najważniejszych polskich wydarzeń muzycznych wyznaczają indywidualności” i wskazała, że w tym roku również organizatorzy dołożyli wszelkich starań, by światowa reprezentacja młodych i utalentowanych instrumentalistów pojawiła się w Poznaniu.
„Już za nieco ponad miesiąc jury wybierze najlepszych wirtuozów. Mamy nadzieję, że 16. edycja Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego zapisze się w historii jako jedna z najciekawszych, a poziom artystyczny wykonawców zachwyci melomanów z całego świata” – podkreśliła Kurczewska.
Konkurs organizowany jest przez Towarzystwo Muzyczne im. H. Wieniawskiego w Poznaniu we współpracy z Narodowym Instytutem Muzyki i Tańca, ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Wydarzenie odbywa się przy wsparciu samorządów Wielkopolski i Poznania.
Konkurs im. Wieniawskiego to najstarszy międzynarodowy konkurs skrzypcowy na świecie. Po raz pierwszy odbył się w 1935 r. w Warszawie. Drugi z kolei zorganizowano po 17 latach, w 1952 r. w Poznaniu. Od tamtej pory konkurs odbywa się w stolicy Wielkopolski co pięć lat.
Wśród laureatów nagród i wyróżnień przyznanych na przestrzeni lat byli m.in. Ginette Neveu, Dawid Ojstrach i Ida Haendel.(PAP)
autor: Anna Jowsa
ajw/ aszw/