Ponad 2,5 tys. prac 844 artystów napłynęło na 45. Biennale Bielska Jesień 2021, jeden z najważniejszych w Polsce konkursów malarstwa współczesnego – podała organizująca wydarzenie Galeria Bielska BWA. To największa lista uczestników w historii Bielskiej Jesieni.
Kurator biennale Grażyna Cybulska poinformowała, że „nigdy w historii nie było tak wielu zgłoszeń”. Jak dodała, w zdecydowanej większości są osoby o profesjonalnym przygotowaniu – absolwenci i studenci wyższych szkół artystycznych. Regulamin dopuszcza udział osób bez takiego wykształcenia, którzy jednak mogą wykazać się aktywnością twórczą i dorobkiem, ale w tej edycji napłynęło od nich niewiele zgłoszeń.
Jak podała galeria, biennale wkracza obecnie w fazę pierwszych wyborów. Jurorzy dokonają wstępnego przeglądu prac na podstawie wirtualnej galerii. W czerwcu jury zakwalifikuje artystów do drugiego etapu konkursu. Informacja o decyzji zostanie ogłoszona do 15 czerwca. Artyści będą mieli obowiązek dostarczyć oryginały zgłoszonych przez siebie prac. Na tej podstawie jurorzy wyłonią prace, które będzie można obejrzeć na wystawie pokonkursowej.
W jury zasiadają: krytycy sztuki - prof. Anna Markowska i Anda Rottenberg, artyści wizualni - Jarosław Fliciński i dr hab. Michał Zawada, a także historyk sztuki i dyrektor Galerii Bielskiej BWA Agata Smalcerz.
Werdykt jury zostanie ogłoszony podczas uroczystego otwarcia wystawy pokonkursowej, która będzie miała miejsce od 12 listopada. Laureat Grand Prix - Nagrody Ministra Kultury Dziedzictwa Narodowego i Sportu otrzyma 30 tys. zł. Pula nagród wyniesie ponad 70 tys. zł.
Zdjęcia wszystkich prac zgłoszonych do konkursu utworzą „galerię wirtualną”, która zostanie udostępniona internautom w czerwcu. Da to możliwość oglądania obrazów online oraz głosowania na najciekawszego artystę biennale.
Honorowy patronat nad Bielską Jesienią objął Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu prof. Piotr Gliński.
Na poprzednią, 44. edycję Bielskiej Jesieni w 2019 r., napłynęło blisko 2 tys. prac ponad 650 artystów. Grand Prix otrzymał Karol Palczak za zestaw obrazów: „Dym”, „Stanął w ogniu nasz wielki dom, dom dla psychicznie i nerwowo chorych” i „Ogień”.
Bielska Jesień, organizowana przez Galerię Bielską BWA, jest najstarszym i jednym z najważniejszych w Polsce konkursów malarstwa współczesnego. Jest także przeglądem najnowszych tendencji w polskim malarstwie. Pierwsza edycja odbyła się w 1962 r. Bielska Jesień jest konkursem otwartym na różnorodne postawy artystyczne i nieznane szerzej nazwiska.
Galeria Bielska BWA powstała w 1960 r. z inicjatywy lokalnego środowiska artystycznego. Od 1994 r. należy do samorządu Bielska-Białej. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ dki/