Występy 88 zespołów folklorystycznych, w tym 13 z zagranicy, zobaczy publiczność 56. Tygodnia Kultury Beskidzkiej, który rozpocznie się 27 lipca na arenach w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Oświęcimiu i Makowie Podhalańskim – podał bielski Regionalny Ośrodek Kultury.
TKB jest jednym z największych wydarzeń folklorystycznych na świecie. Na deskach beskidzkich amfiteatrów do 4 sierpnia w ponad 50 koncertach wystąpi ok. 4 tys. wykonawców; oprócz zespołów również kapele, grupy śpiewacze, instrumentaliści i multiinstrumentaliści.
Katarzyna Dąbek z biura prasowego imprezy powiedziała w poniedziałek, że spośród zespołów zagranicznych większość pochodzi z Europy. Miłośnicy folkloru zobaczą występy m.in. Albańczyków, Chorwatów, Rumunów, Serbów i Węgrów. Przyjadą także zespoły z Chile i Kanady.
Dąbek dodała, że w tym roku podczas Tygodnia będą świętowane dwa jubileusze. W Żywcu odbędzie się 50. edycja Festiwalu Folkloru Górali Polskich, a Wiśle po raz 30. w szranki staną uczestnicy Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych.
Podczas Festiwalu Folkloru Górali Polskich na deskach żywieckiego amfiteatru wystąpi ponad 20 zespołów. Jurorzy wybiorą laureata głównej nagrody, którą jest Złote Żywieckie Serce. Jubileuszową edycję rozpocznie koncert w przeddzień oficjalnej inauguracji. Wieczorem 26 lipca wystąpią w nim zespoły góralskie z Polski, Słowacji i Czech.
W Wiśle zespoły z Polski i zagranicy rywalizowały będą od 31 lipca do 3 sierpnia w 30. Międzynarodowych Spotkaniach Folklorystycznych. Ich celem jest prezentacja dziedzictwa kulturowego narodów z różnych zakątków świata. Polskę będą reprezentowały trzy zespoły: Andrychów z Andrychowa, Mystkowianie z Mystkowa, a także Rzeszowiacy z Mielca. Przypadający w br. jubileusz uświetni koncert „Duch gór" w wykonaniu zespołu Trebunie-Tutki i kwintetu Urmuli. Zwieńczy on pierwszy dzień Spotkań, których areną będzie wiślański amfiteatr im. Stanisława Hadyny.
Prezentacjom Tygodnia tradycyjnie będą towarzyszyły trzy inne imprezy: Festyn Istebniański w Istebnej, Wawrzyńcowe Hudy w Ujsołach, a także Gorolski Święto w Jabłonkowie na Zaolziu, będące największą w roku imprezą organizowaną przez Polaków mieszkających w Czechach.
Tydzień Kultury Beskidzkiej nawiązuje do przedwojennego Święta Gór. Pierwsza edycja Tygodnia odbyła się w 1964 r. w Wiśle i był to wówczas jedynie przegląd zespołów regionu cieszyńskiego wzbogacony o zespoły z Podhala i Zaolzia. W następnych latach do imprezy dołączały kolejne regiony. (PAP)
autor: Marek Szafrański
szf/ itm/