Tegoroczna, 9. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa" odbywać się będzie w Warszawie od 15 sierpnia do 1 września. Wystąpią m.in. Barry Douglas, Krzysztof Penderecki, Maria Joao Pires, Royal String Quartet i Leszek Możdżer.
Podtytułem tegorocznej edycji festiwalu jest "Od Chopina do Lutosławskiego". Organizatorzy nawiązują w ten sposób do, obchodzonej w 2013 roku, rocznicy 100. urodzin Witolda Lutosławskiego, którego kompozycje pojawiły się w festiwalowym repertuarze.
Ideą imprezy jest konfrontowanie ważnych dla historii muzyki arcydzieł z utworami mniej znanymi, co prowadzić ma do budowania nowych, odkrywczych kontekstów muzycznych. Do uczestnictwa w koncertach zapraszani są artyści już uznani, jak również debiutanci i muzycy na progu kariery.
W tym roku epoka romantyczna nadal przeważać będzie w festiwalowym programie. W tym roku jednak intensywniej niż dotychczas prezentowane będą dzieła XX-wiecznej muzyki. Przygotowano specjalny repertuar, nawiązując do, przypadających w tym roku, rocznic 100. urodzin Witolda Lutosławskiego, Benjamina Brittena a także 80-lecia Krzysztofa Pendereckiego i Henryka Mikołaja Góreckiego.
"Tegoroczny festiwal, rozpatrując to od strony programowej, należy do poważnych festiwali. Nie jest to impreza żeglująca w kierunku rozrywki i podejścia +by było łatwiej+. Pojawią się wprawdzie i tego typu akcenty, jednak podtytuł festiwalu wywołuje podtekst konfrontacji muzyki XIX wieku ze współczesnością" - powiedział podczas czwartkowej konferencji prasowej w warszawskim Muzeum Fryderyka Chopina, dyrektor artystyczny festiwalu Stanisław Leszczyński.
Ideą imprezy jest konfrontowanie ważnych dla historii muzyki arcydzieł z utworami mniej znanymi, co prowadzić ma do budowania nowych, odkrywczych kontekstów muzycznych. Do uczestnictwa w koncertach zapraszani są artyści już uznani, jak również debiutanci i muzycy na progu kariery.
Do największych atrakcji 9. edycji festiwalu "Chopin i jego Europa" należą występy pianisty Barry'ego Douglasa i Russian National Orchestra pod batutą Krzysztofa Pendereckiego. Koncert ten otworzy imprezę 15 sierpnia w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej. W programie znalazły się kompozycje Lutosławskiego ("Muzyka żałobna"), Pendereckiego (koncert fortepianowy "Zmartwychwstanie") i Chopina ("Koncert fortepianowy e-moll, op. 11").
Następnego dnia, również w Filharmonii Narodowej, odbędzie się recital fortepianowy Tobiasa Kocha. W programie znalazły się utwory Karola Kurpińskiego, Józefa Elsnera, Richarda Wagnera i Fryderyka Chopina.
18 sierpnia natomiast, w Bazylice św. Krzyża, wystąpi Royal String Quartet w towarzystwie Wojciecha Świtały, który zagra na fortepianie historycznym. Publiczność wysłucha "Largo" Chopina, "Kwartetu smyczkowego" Lutosławskiego i "III. kwartetu smyczkowego" Góreckiego.
23 sierpnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego wystąpi wiolonczelista Antonio Meneses i pianistka Maria Joao Pires; wykonają oni kompozycje Franza Schuberta, Johannesa Brahmsa i Felixa Mendelssohna. Tego samego dnia, w Filharmonii Narodowej pianiści Marc-Andre Hamelin i Ewa Połocka a także wiolonczelista Robert Cohen wykonają utwory Lutosławskiego i Chopina. Akompaniować im będzie Sinfornia Varsovia pod batutą Jerzego Maksymiuka.
25 sierpnia dyrygent Frans Brueggen poprowadzi Orchestra of the 18th Century podczas wykonania "Bitwy pod Możajskiem" Karola Kurpińskiego. Dwa dni później Brueggen wspomoże skrzypka Zbigniewa Pilcha w wykonaniu "V koncertu" Feliksa Janiewicza.
Roger Norrington wystąpi 31 sierpnia z Orkiestrą Wielu Oświecenia, interpretując "Bajkę" Stanisława Moniuszki. Podczas koncertów prowadzonych przez Norringtona po raz pierwszy w Polsce, w oryginalnym, historycznym brzmieniu, zaprezentowana zostanie "Symfonia Fantastyczna" Berlioza.
Imprezę zamknie, 1 września, koncert oratoryjny w Filharmonii Narodowej. Carmen Giannattasio (sopran), Mariana Pentcheva (alt), Gustavo Porta (tenor), Rafał Siwek (bas) a także Chór i Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej, prowadzona przez Jacka Kasprzyka wykona "Messa de Requiem" Giuseppe Verdiego.
Festiwalowej publiczności zaprezentują się także tacy soliści i dyrygenci jak Nicholas Angelich, Gautier Capucon, Nikolai Demidenko, Akiko Ebi, Nalson Freire, Benjamin Grosvenor, Xavier de Maistre, Marek Moś, Leszek Możdżer, Gerhard Oppitz, Wojciech Świtała, Jan Lisiecki i Ewa Podleś.
W programie tegorocznej imprezy nie zabraknie także wykonań kompozycji autorstwa Manuela de Falli, Siergieja Prokofiewa, Francoisa-Adriena Boieldieu, Wolfganga Amadeusza Mozarta, Claude'a Debussy'ego, Ludwiga van Beethovena, Igora Strawińskiego, Siergieja Rachmaninowa i Dmitrija Szostakowicza.
Tegoroczne koncerty odbywać się będą w Filharmonii Narodowej, Muzeum Fryderyka Chopina, Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego i Bazylice św. Krzyża. Honorowym patronatem objął festiwal prezydent Bronisław Komorowski oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski. (PAP)
pj/abe/