Kultura i sztuka po 1989 roku

29.10.2019

9. Festiwal Literacki im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów”

Spotkania autorskie z uznanymi prozaikami i poetami, autorami wielu bestsellerów, prezentacje nowych wydawnictw – to niektóre z wydarzeń mających się złożyć na 9. edycję Festiwalu Literackiego im. Anny Tokarskiej „Proza Poetów” w Zielonej Górze.

To jedna z największych inicjatyw promujących literaturę w woj. lubuskim – poinformował - dyr. Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze Andrzej Buck.

Przez miesiąc - od 12 listopada do 12 grudnia - w zielonogórskiej książnicy odbędzie się 10 wydarzeń związanych z promocją i prezentacją literatury. We wtorek odbyła się konferencja prasowa poświęcona tej imprezie.

„W tym roku odwiedzą nas przedstawiciele dwóch nurtów: literatury faktu i kryminalnej. Literaturę faktu reprezentować będą czołowi reportażyści: Wojciech Tochman, Jacek Hugo-Bader, Małgorzata Rejmer, natomiast +kryminalistów+, autorzy bestsellerowych powieści – Marek Krajewski oraz Marcin Wroński” – zapowiedział Buck.

Współczesną polską twórczość poetycką zaprezentuje, specjalizujące się w wydawaniu serii poetyckich, warszawskie wydawnictwo Anagram. Jego właścicielka i redaktorka Magdalena Koperska przedstawi najnowszą ofertę wydawniczą oraz poprowadzi rozmowę z debiutującą poetką, mieszkająca w przeszłości przez wiele lat w Zielonej Górze Małgorzatą Chomont, autorką tomiku poetyckiego „Dopóki ptaki śpiewają”.

„Tegoroczna edycja Festiwalu będzie miała także wymiar międzynarodowych kontaktów poetyckich. Naszymi gośćmi będą bowiem belgijscy poeci z pisma literacko-kulturalnego z Antwerpii, z którym współpracuje redakcja naszego pisma +Pro Libris+. Podczas spotkania wysłuchamy eseju o poezji flamandzkiej, recytacji wierszy zaproszonych poetów belgijskich w ich ojczystym języku. Polskie tłumaczenia wierszy będą prezentowane na ekranie” – powiedziała kier. Działu Promocji i Organizacji zielonogórskiej biblioteki Dorota Kaczmarek.

28 listopada gościem specjalnym Festiwalu będzie Wojciech Mann, dziennikarz radiowy i telewizyjny, satyryk, pedagog, autor książki pt. „Artysta. Opowieść o moim ojcu”, która ukazała się w ubiegłym roku.

Podczas Festiwalu osiągnięcia lubuskiego środowiska literackiego zostaną podkreślone benefisem Alfreda Siateckiego, prozaika, autora wielu powieści, w tym również sensacyjnych, który w bieżącym roku obchodzi 50-lecie pracy twórczej.

Z kolei postać i twórczość Anny Tokarskiej – patronki Festiwalu w sposób szczególny upamiętniona zostanie czytaniem jej poezji w ramach Krakowskiego Salonu Poezji w Zielonej Górze (1 grudnia br.). Dla miłośników twórczości poetki ukaże się wznowiony z okazji Festiwalu tom jej wierszy.

Patronka Festiwalu Anna Tokarska była zielonogórską poetką. Przez wiele lat pracowała jako sekretarz literacki w Lubuskim Teatrze. W 2002 r. została wyróżniona Lubuskim Wawrzynem Literackim za tomik wierszy "W białym mieszka anioł". Zmarła w 2013 r. Po śmierci poetki, organizatorzy festiwalu "Proza Poetów" postanowili nadać imprezie jej imię.

Organizatorami festiwalu są Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. Cypriana Norwida w Zielonej Górze i Dyskusyjne Kluby Książki oraz zielonogórski Uniwersytet Trzeciego Wieku. (PAP)

Autor: Marcin Rynkiewicz

mmd/ itm

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL