Filharmonia Gorzowska uzyskała blisko 90 tys. zł z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego na realizację opery dla dzieci i młodzieży. Jej premiera jest planowana w listopadzie br. – podaje w czwartek rzeczniczka Filharmonii Gorzowskiej Urszula Śliwińska.
Chodzi o operę pt. „Salija”, autorstwa Małgorzaty Szwajlik z Filharmonii Gorzowskiej oraz kompozytora Krzysztofa Dobosiewicza, która w ub. roku wygrała ogólnopolski konkurs na operę dla dzieci i młodzieży, zorganizowany przez Stowarzyszenie Autorów ZAiKS oraz Teatr Wielki-Operę Narodową.
„Udało nam się pozyskać znaczne środki na realizację tego przedsięwzięcia. To nie tylko efekt dobrze napisanego wniosku, ale przede wszystkim artystycznej i merytorycznej jakości samej opery, docenionej na arenie krajowej” – powiedziała p.o. dyr. Filharmonii Gorzowskiej Joanna Pisarewicz.
„Salija” to muzyczna opowieść o 13-latece, którą publiczność poznaje w dniu jej urodzin. Niespodziewany bieg zdarzeń sprawia, że jest to dzień, który Salija zapamięta na zawsze i który odmieni jej życie.
Choć opera adresowana jest do publiczności w wieku 8-15 lat, nie brak w niej mądrej refleksji i rozważań wokół takich pojęć jak szczęście, poczucie spełnienia, wartości rodzinne czy sumienie.
„To godzinna opowieść o przemijającym dzieciństwie, młodzieńczej wrażliwości i nieco zawiłym poszukiwaniu drogi do szczęścia. Choć brzmi to poważnie, to mogę zapewnić, że w operze nie brakuje humoru, intrygi i zwrotów akcji; chwilami można się nawet bać, jak w prawdziwym horrorze. Libretto zostało docenione i nagrodzone przez znakomite jury konkursu; teraz więc marzę już tylko o tym, by +Saliję+ mogli zobaczyć i ocenić ci, dla których ją napisałam" – powiedziała Szwajlik.
W konkursie nagrodzona została również muzyka, napisana przez Krzysztofa Dobosiewicza, polskiego kompozytora mieszkającego na stałe w Finlandii. W Filharmonii Gorzowskiej podbił serca publiczności nietuzinkową muzyką do musicalu „Dogonić Pippi”, projektem dla dzieci „Lunapark” oraz muzyką z gier komputerowych i filmów grozy. (PAP)
Autor: Marcin Rynkiewicz
mmd/ dki/