Kultura i sztuka po 1989 roku

12.04.2014 aktualizacja 19.07.2016

Agata Zubel laureatką nagrody muzycznej „Polonica Nova”

Kompozytorka Agata Zubel została laureatką pierwszej edycji Wrocławskiej Nagrody Muzycznej „Polonica Nova”. Artystka została nagrodzona za kompozycję „Not I”. Zwycięzcę ogłoszono w sobotę wieczorem podczas finałowego koncertu festiwalu „Musica Polonica Nova”.

Nagrodę w wysokości 100 tys. zł ufundował prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz. Zgodnie z regulaminem konkursu, kompozytorka zobowiązała się do napisania nowego utworu z myślą o kolejnej edycji festiwalu „Musica Polonica Nova”, która odbędzie się w 2016 r.

Zasiadający w jury nagrody Bartosz Chaciński podkreślił, że „Not I” Agaty Zubel to utwór niezwykły i bardzo uniwersalny. „Wszystkie środki związane z brzmieniem głosu, zespołu instrumentalistów i warstwy elektronicznej podporządkowane są tu opowiedzeniu dramatycznej historii z monologu Samuela Becketta” - dodał Chaciński.

Nagroda została wręczona podczas finałowego koncertu festiwalu „Musica Polonica Nova”, który w sobotę zakończył się we Wrocławiu. Była to 29. edycja imprezy, podczas której prezentowana jest współczesna muzyka poważna. W trakcie imprezy melomani wysłuchali czternastu koncertów, na których łącznie zaprezentowano kilkadziesiąt kompozycji. (PAP)

pdo/ zab/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL