Jean-Baptiste Andrea, Gaspard Koenig, Éric Reinhardt i Neige Sinno to finaliści Nagrody Goncourtów. W środę w Krakowie Akademia Goncourtów ogłosiła ścisłą listę czterech nominowanych do najważniejszego wyróżnienia w literaturze francuskojęzycznej.
Jean-Baptiste Andrea („Veiller sur elle”), Gaspard Koenig („Humus”), Éric Reinhardt („Sarah, Susanne et l'écrivain”) oraz Neige Sinno („Triste tigre”) zostali wyłonieni, spośród ośmiu nominowanych w drugiej liście, do ścisłej czołówki, z której wybrany zostanie laureat Nagrody Goncourtów. Uroczystość ogłoszenia finalistów odbyła się w Auli Collegium Maius Uniwersytetu Jagiellońskiego.
"To właśnie w Krakowie dziś obradowaliśmy. Chwilę temu zaledwie udało nam się ostatecznie wyłonić cztery kandydatury, z których zwycięzca zostanie ogłoszony 7 listopada" – powiedział Didier Decoin, Przewodniczącego Akademii Goncourtów. Pisarz podkreślił, że wizyta Akademii w Krakowie związana jest z 25. rocznicą ustanowienia polskiego odpowiednika francuskiego wyróżnienia – Polskiego Wyboru Goncourtów. Jak wspomniał, za przykładem Polski także kolejne kraje zaczęły przyznawać odpowiedniki Nagród Goncourtów.
"Ten wybór, gdziekolwiek się dokonuje, toczy się w niezwykle radosnej, podniosłej atmosferze" – mówił przewodniczący Akademii. "Mogę państwa zapewnić, że członkowie Akademii, którzy tutaj się spotykają, czują wobec tego miasta zarówno przyjaźń, sympatię, podziw i wdzięczność" – dodał.
Jak podkreślił Instytut Francuski, jury nagrody po raz pierwszy obradowało poza granicami Francji. W Polsce członkowie Akademii dokonali ostatniej selekcji książek, spośród których wyłoniony zostanie zwycięski tytuł. Do Krakowa przyjechali Christine Angot, Pascal Bruckner, Philippe Claudel, Paule Constant, Didier Decoin, Taharem Ben Jelloun, Camille Laurens, Éric-Emmanuel Schmitt i Pierre Assouline.
W środę ogłoszony zostanie też Polski Wybór Goncourtów. To nagroda literacka, która została stworzona we współpracy z francuską Akademią Goncourtów w 1998 roku. Celem tego wyróżnienia jest promowanie współczesnej literatury francuskiej w Polsce poprzez wybór i uhonorowanie najlepszej francuskiej powieści roku. Jury składające się ze studentów filologii romańskich z całej Polski ma za zadanie wybrać najlepszą francuską powieść spośród książek z pierwszej listy powieści nominowanych do Nagrody Goncourtów.
"Ta nagroda jest okazją, by polscy studenci z romanistyk z całego kraju mogli zapoznać się z dziełami współczesnej literatury francuskiej. Już od 25 lat te obrady polskiego wyboru prowadzą też do powstania tłumaczeń" – zaznaczył podczas uroczystości Ambasador Republiki Francuskiej Étienne de Poncins.
Nagroda Goncourtów została ufundowana w 1896 roku przez pisarza Edmonda de Goncourt, a po raz pierwszy wręczono ją w 1903 roku. Na liście laureatów nagrody znaleźli się m.in. tacy pisarze, jak Marcel Proust, André Malraux, Simone de Beauvoir, Romain Gary, Patrick Modiano, Pascal Quignard, Jonathan Littell i Michel Houellebecq.
W drugiej liście nominowanych znaleźli się Jean-Baptiste Andrea („Veiller sur elle”), Dominique Barbéris („Une façon d'aimer”), Gaspard Koenig („Humus”), Laure Murat („Proust, roman familial”), Éric Reinhardt („Sarah, Susanne et l'écrivain”), Antoine Sénanque („Croix de cendre”), Neige Sinno („Triste tigre”) i Jean-Philippe Toussaint („L'échiquier”).
Aktualnie nagroda to symboliczne 10 euro, ale przyznanie Nagrody Goncourtów sprawia, że książka sprzedaje się z dnia na dzień w nakładzie od 250 tys. do 450 tys. egzemplarzy.(PAP)
autorka: Julia Kalęba
juka/ dki/