Kultura i sztuka po 1989 roku

19.11.2018

Akcja promująca polską poezję w budapesztańskim metrze - od wtorku

Kilkaset plakatów z fragmentami wierszy Zbigniewa Herberta pojawi się we wtorek w wagonach budapesztańskiego metra. Akcję "Wiersze w metrze", która potrwa do 20 grudnia, zainaugurują przedstawiciele Instytutu Książki i Instytutu Polskiego w Budapeszcie.

We wtorek w Budapeszcie w podziemnym Muzeum Metra na stacji "Deak Ferenc" odbędzie się konferencja prasowa inaugurująca akcję; wezmą w niej udział m.in. ambasador RP na Węgrzech Jerzy Snopek, dyrektor Instytutu Książki Dariusz Jaworski, wiceprezydent Budapesztu Alexandra Szalay-Bobroviniczky oraz dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie Joanna Urbańska.

Kilkaset plakatów z wierszami Herberta, które będą rozwieszone w Budapeszcie na stacjach linii metra M2, M3, M4, przygotował grafik Krzysztof Ducki. W metrze pojawią się fragmenty m.in. wierszy - "Węgrom", "Pan Cogito o postawie wyprostowanej", "Potęga smaku", "Przesłanie Pana Cogito", "Podróż".

Instytut Książki uzasadniając wybór tego poety w akcji napisał, że "wybór ten jest o tyle zasadny, że twórczość Herberta niepodważalnie wpisuje się w kanon +poezji narodowej+, tak ważnej i funkcjonalnej w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości". Napisano, że jest to również "ukłon w stronę poety, podsumowujący rok 2018, który przebiega właśnie pod jego patronatem literackim".

Podobna akcja zakończyła się w niedzielę w Londynie. Fragmenty "Przesłania Pana Cogito" Herberta, "Oktostychów" Rymkiewicza, a także "Pana Tadeusza" Mickiewicza mogli czytać pasażerowie tamtejszego metra. Instytut Książki przygotował 1650 plakatów, prezentujących wybrane fragmenty polskiej poezji. Był to ostatni akcent trzyletniego projektu "Market Focus: Poland" na Londyńskich Targach Książki 2017. Akcja była realizowana w dniach 5-18 listopada 2018. (PAP)

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ itm/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL