Europa i świat po 1989 roku

20.01.2020

Ambasador L. Scanlon o Canadian Music Week: cieszy mnie wzmacnianie relacji Kanady z Polską

W tegorocznym Canadian Music Week w Toronto weźmie udział 10 artystów z Polski, m.in. Sufari, EABS i Marta Zalewska. Cieszę się z możliwości wzmocnienia relacji, które łączą nasze kraje przez muzykę, kreatywność i sztukę – powiedziała ambasador Kanady w Polsce Leslie Scanlon.

W ramach tegorocznego Canadian Music Week będzie miał miejsce "Spotlight on Poland". Dziesięcioro wybranych artystów (zespołów muzycznych i solistów) zaprezentuje polski sektor muzyczny na rynku kanadyjskim, a także sąsiadującym z nim rynku amerykańskim. Między 19 a 23 maja 2020 r. wystąpią: BOKKA (działająca od 2013 r. grupa wykonująca muzykę elektroniczną), zespół jazzowo-alternatywny EABS, Francis Tuan (muzyk rockowy o polsko-wietnamskich korzeniach), Lanberry (czyli nominowana do Fryderyków 2019 w kilku kategoriach Małgorzata Uściłowska); tworząca muzykę elektroniczną grupa Lua Preta, Marta Zalewska (wokalistka, znana ze współpracy z Kayah, Grzechem Piotrowskim i Krystyną Prońko), Nanook of the North (duet Piotra Kalińskiego i Stefana Wesołowskiego), Plastic (grupa wykonująca muzykę elektroniczną), folkowe kobiece trio Sutari i Wowakin Trio - również znane z utworów folk.

"To, że Polska będzie kluczowym gościem festiwalu Canadian Music Week, podkreśla wagę relacji, jakie łącza nasze kraje w branży kreatywnej. Przez udział w Canadian Music Week będą państwo mieli możliwość doświadczenia bogatej, szalenie różnorodnej i dynamicznej sceny muzycznej Toronto" - powiedziała ambasador Kanady w Polsce Leslie Scanlon podczas poniedziałkowej konferencji prasowej zorganizowanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego we współpracy z Filmoteką Narodową–Instytutem Audiowizualnym. "Canadian Music Week to wydarzenie, które skupia najbardziej wpływowe podmioty w branży muzycznej i kreatywnej. Przez ten tydzień oczy całego świata zwrócone są na Toronto" – dodała Scanlon. "Cieszę się, że mogę zaprosić państwa w imieniu naszego rządu do Kanady. Cieszę się na możliwość wzmacniania relacji, które łączą nasze kraje przez muzykę, wspólną kreatywność i sztukę" – podsumowała.

Dyrektor generalny MKiDN Jarosław Czuba podkreślił, że Canadian Music Week to jedno z najważniejszych wydarzeń muzycznych na świecie. "Nie od dziś wiemy, że Kanadyjczycy to bardzo zdolny naród. Mają wiele zdolnych muzyków, ich twórczość skutecznie promują na świecie: Celine Dion, Garou, Leonard Cohen, Alanis Morissette czy Justin Bieber" – powiedział Czuba. "Tym bardziej jesteśmy dumni, że Polska będzie tam gościem specjalnym. Do Kanady w maju poleci 10 naszych muzyków oraz 20 przedstawicieli branży muzycznej. W ramach +Spotlight on Poland+ nasi reprezentanci będą mieli niepowtarzalną okazję zaprezentować swoją twórczość. To ogromna szansa dla promocji polskiej branży muzycznej i rozwoju poszczególnych artystów" - wyjaśnił. "Rynek kanadyjski może się stać dla polskich wykonawców przepustką do sukcesu nie tylko w Kanadzie, ale i na całym świecie" – podsumował Czuba.

Canadian Music Week w Toronto odbędzie się w 2020 roku po raz trzydziesty ósmy. To jedna z największych i najstarszych konferencji adresowanych do przedstawicieli branż nowych technologii i mediów, której towarzyszy festiwal muzyczny. Wydarzenie co roku odwiedza ok. 3 tys. delegatów, którzy uczestniczą w targach, panelach i koncertach kilkuset zespołów.(PAP)

Autor: Karolina Sarniewicz

kas/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL