Kultura i sztuka po 1989 roku

09.02.2018

Amerykański pianista Kevin Kenner zagra kompozycje polskich twórców

Amerykański pianista Kevin Kenner. Fot. PAP/J. Bednarczyk Amerykański pianista Kevin Kenner. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Kevin Kenner– jeden z najlepszych pianistów amerykańskich ostatnich lat wystąpi w sobotni wieczór ze swoim recitalem w Jarosławiu (Podkarpackie). Na koncert złożą się dzieła polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina i Ignacego Jana Paderewskiego.

Artysta wystąpi w Jarosławiu w ramach 13. Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” odbywającego się w Sanoku.

W czasie wieczornego recitalu w Państwowej Szkole Muzycznej w Jarosławiu pianista zaprezentuje takie dzieła, jak Polonaise, op. 44 Fryderyka Chopina oraz Melodia Ges-dur op. 16 i Sonata op. 21 Ignacego J. Paderewskiego.

Kevin Kenner uznawany jest za jednego z najlepszych pianistów amerykańskich ostatnich lat. Publiczność usłyszała o nim, gdy jako siedemnastolatek wystąpił na Międzynarodowym Konkursie im. Fryderyka Chopina w Warszawie w 1980 roku, gdzie zdobył 10 nagrodę i nagrodę specjalną jury dla najbardziej obiecującego pianisty.

10 lat później na tym samym konkursie zajął 2. miejsce, ale pierwszego wówczas nie przyznano. Zdobył wtedy też nagrodę Towarzystwa im. Fryderyka Chopina za najlepsze wykonanie poloneza.

Kenner jest zdobywcą wielu nagród i wyróżnień m.in. w Moskwie, Londynie, USA. Występuje zarówno jako solista jak i kameralista. Koncertował z najlepszymi orkiestrami i zespołami kameralnymi Europy, Azji, USA. Prowadzi liczne kursy mistrzowskie w Polsce, Japonii i USA. Zasiada w jury prestiżowych konkursów.

W Jarosławiu zagra na zaproszenie starosty jarosławskiego Tadeusza Chrzana. Gospodarz od kilku lat zaprasza do Jarosławia największe gwiazdy, by wystąpiły na Międzynarodowym Forum Pianistycznym "Bieszczady bez granic". Koncerty organizowane są przez powiat jarosławski we współpracy z Podkarpacką Fundacją Rozwoju Kultury. Koncerty odbywają się w tamtejszej w Państwowej Szkole Muzycznej.

Międzynarodowe Forum Pianistyczne „Bieszczady bez granic” (MFP) to Święto Muzyki rozbrzmiewającej na przełomie stycznia i lutego w Sanoku i w całym Euroregionie Karpat. Sanok staje się wtedy Stolicą Kultury Europy goszcząc każdorazowo od 150 do 200 uczestników z kilkunastu krajów Europy.

Forum to miejsce spotkań wybitnych artystów i pedagogów z utalentowaną młodzieżą pianistyczną. Uczestniczący w MFP młodzi pianiści zdobywają wiedzę teoretyczną, praktyczną, poznają metody ćwiczenia. Mają także zajęcia zdrowotno-rehabilitacyjne, z zakresu biznesu w kulturze i promocji. .

Tematem przewodnim 13. edycji MFP jest "Młoda Polska".

Dotychczasowych 12 edycji Forum odbyło się w 60 miastach, w 3 krajach, dla ok. 70 tys. bezpośrednich odbiorców. MFP jest wspierane przez ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, marszałka województwa podkarpackiego, władze miasta, gminy i powiatu Sanoka oraz Instytut Słowacki w Polsce. (PAP)

autor: Agnieszka Pipała

api/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL