Pierwszą w Polsce bezpłatną aplikację na telefon, która jest przewodnikiem po muzeach dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, uruchomiło Muzeum Regionalne w Stalowej Woli (Podkarpackie).
Jak zapewniła PAP dyrektorka stalowowolskiego muzeum Lucyna Mizera, aplikacja została dostosowana do użytkowania przez osoby z dysfunkcjami: słuchu, wzroku, ruchowymi oraz intelektualnymi. Dostępna jest w trzech językach: polskim, ukraińskim i angielskim.
„Aplikacja jest przystosowaną do pobrania na telefony wersją e-przewodnika. Jest bardzo prosta, łatwa i intuicyjna w obsłudze” – zaznaczyła Mizera.
W tym wirtualnym przewodniku „Muzea bez barier” znaleźć można ponad 300 muzeów: 206 polskich i 105 ukraińskich. Korzystać z niego mogą nie tylko niepełnosprawni zwiedzający. Może on być pomocny także dla muzeów, które chcą wprowadzać różne rozwiązania, umożliwiające osobom niepełnosprawnym korzystanie z ich oferty.
Mizera zauważyła, że jest to pierwszy tego typu w Polsce i na Ukrainie e-przewodnik po muzeach dostępnych pod względem architektonicznym i edukacyjnym dla osób niepełnosprawnych.
W e-przewodniku znajdują się m.in. innowacyjne programy edukacyjne opracowane przez ekspertów specjalizujących się w poszczególnych niepełnosprawnościach; informacje i opisy sprawdzonych w praktyce rozwiązań czy publikacje na temat pracy ze zwiedzającymi dotkniętymi różnego typu dysfunkcjami.
Umieszczono tam też informację o zakończonym już projekcie „Muzea bez barier”, w ramach którego powstał portal muzeabezbarier.pl wraz z mobilną aplikacją na telefon.
Opisano również powołaną w ramach projektu Akademię, która kształci personel muzeów w obsłudze osób z niepełnosprawnością.
Aplikację można bezpłatnie pobrać ze strony: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.moiseum.muzeabezbarier
Projekt „Muzea bez barier. Koalicja muzeów polskich i ukraińskich na rzecz profesjonalnej obsługi niepełnosprawnego zwiedzającego z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013” został opracowany z myślą o szerszym udostępnianiu sztuki i dziedzictwa narodowego osobom dotkniętym różnymi dysfunkcjami. Jego celem było zwiększenie liczby muzeów dostępnych dla osób niepełnosprawnych.
W ramach projektu odbyły się cykle szkoleń dla polskich i ukraińskich pracowników muzeów w zakresie udostępnienia wystaw osobom z niepełnosprawnościami, przeprowadzono specjalistyczne badania ankietowe, które pozwoliły określić potencjał polskich i ukraińskich muzeów w zakresie dostosowania do potrzeb niepełnosprawnych.
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli od lat podejmuje przedsięwzięcia mające na celu, jak najszersze udostępnianie oferty osobom z dysfunkcjami. Realizuje np. kompleksowy program edukacyjny skierowany do osób niepełnosprawnych „Dostępne Muzeum”.
W jego ramach: na dziedzińcu muzealnym stanęła „Galeria przez dotyk” z rzeźbami przeznaczonymi do percepcji dotykowej; wewnątrz gmachu zlikwidowano bariery architektoniczne; zamontowano narzędzia i urządzenia, które pomagają osobom z dysfunkcją słuchu w odbiorze sztuki; zatrudniono tłumacza systemu języka migowego z doktoratem w zakresie sztuk plastycznych; powołano Radę ds. gości niepełnosprawnych, której celem jest konsultowanie projektów planowanych przez muzeum w myśl zasady: „Nic o nas bez nas”.
Agnieszka Pipała (PAP)
api/ jbr/
Informacja pochodzi z serwisu PAP Technologie.