Wykonawcy z RPA, Senegalu, Peru, Grecji i Polski wystąpią w czerwcu w Poznaniu w trakcie ósmej edycji Festiwalu Ethno Port Poznań. Szczegóły tego wydarzenia zostały przedstawione w piątek na konferencji prasowej.
Ethno Port odbywać się będzie w Centrum Kultury Zamek od 11 do 14 czerwca. Poza koncertami zaplanowano pokazy filmowe, spotkania i warsztaty. Elementem wydarzenia będzie też projekt „Wszyscy jesteśmy migrantami”, który ma przybliżać kwestię migracji ludzi i przemieszczania się idei we współczesnym świecie.
Dyrektor festiwalu Andrzej Maszewski zapowiedział na konferencji prasowej, że w tym roku zaplanowano 18 koncertów, sześć wydarzeń muzycznych dostępnych będzie nieodpłatnie. W trakcie koncertów na trzech scenach zaprezentują się muzycy z Afryki, obu Ameryk oraz kilku krajów europejskich. Sześcioro wykonawców reprezentować będzie Polskę.
„W tym roku mamy bardzo dużo Afryki: po raz pierwszy gościć będziemy wykonawców z RPA, przybędzie artystka z Mauretanii, artyści z Senegalu. Ale nie ograniczamy się do tego kontynentu; od lat szukaliśmy dobrego, irlandzkiego bandu, który grałby świetnie w knajpie, ale nadawałoby się to na scenę – Mairtin O’Connor Band spełnia te warunki. Polecam również cumbię w wykonaniu peruwiańskiego zespołu Cumbia All Stars” – powiedział Maszewski.
Do Poznania przyjedzie też m.in. zaliczana do najlepszych harfistek na świecie Catrin Finch, grający na ngoni, tradycyjnym afrykańskim instrumencie szarpanym Bassekou Kouyate, czy uznawany za jeden z największych talentów muzyki kreolskiej Cedric Watson.
Organizatorzy przygotowali też mistrzowskie warsztaty i nocne potańcówki. Cześć wydarzeń przeznaczonych będzie dla dzieci i młodzieży – w ramach Małego Ethno odbędą się m.in. warsztaty plastyczne i spotkania z opowiadaczami bajek z całego świata.
Festiwalowi towarzyszył będzie w tym roku projekt „Wszyscy jesteśmy migrantami”, na który złożą się projekcje filmowe, piknik z degustacją potraw z całego świata czy wystawa fotograficzna poświęcona kobietom pochodzącym z różnych kręgów kulturowych, dla których Polska stała się drugim domem.
"Przez te wydarzenia chcemy uświadomić wszystkim, że to, kim jesteśmy, co lubimy, w co wierzymy i jak żyjemy, jest wynikiem wielorakich wpływów kulturowych. Dlatego wszyscy jesteśmy migrantami, nawet jeżeli fizycznie się nie przemieszczamy. Kultury nie są zamknięte w jakichś geograficznych granicach, przygotowane przez nas wydarzenia mają pokazać umowność tych granic, ich wzajemne przenikanie" - powiedziała autorka projektu Natalia Bloch z Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej i Centrum Badań Migracyjnych UAM.
Jak podkreślają organizatorzy, Ethno Port od lat znajduje się w zestawieniu 25 najlepszych festiwali world music, przygotowywanym przez prestiżowy miesięcznik branżowy "Songlines". Zaliczany jest też do najważniejszych festiwali tego typu w Polsce. (PAP)
rpo/ gma/