Niemal 50 artystów z całego świata wystąpi przed poznańską publicznością w ramach rozpoczynającego się w piątek festiwalu Poznań Baroque 2016. Na VI edycję wydarzenia złoży się 20 koncertów muzyki dawnej granych przez dziewięć listopadowych wieczorów.
„Poznań Baroque to świetny pretekst, by w listopadzie mieć mniej spraw i dużo więcej czasu” – powiedział PAP dyrektor artystyczny festiwalu Cezary Zych.
Jak mówił, festiwal jest próbą budowania kontrapunktu między nieustannym pędem a refleksją nad rzeczywistością, „jest próbą budowy czegoś, co pozwala od czasu do czasu się zatrzymać, popatrzeć na to wszystko i powiedzieć +Ok, idziemy w dobrym kierunku+, czy może podążamy już w złym”.
„Kultura odgrywa m.in. właśnie taką rolę; kultura literacka, czy teatralna kwestionuje pewne sprawy, stawia pytania. Muzyka natomiast buduje przestrzeń do refleksji, czy też stwarza momenty, w których człowiek może pozostać sam ze sobą. Niewątpliwie muzyka barokowa się do tego doskonale nadaje” – powiedział Zych.
Zaznaczył też, że muzyka barokowa cieszy się ogromną popularnością, także dlatego, że nie jest muzyką szczególnie trudną w odbiorze. „Muzykę barokową mamy w pewien sposób przyswojoną, jest obok nas, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy; słyszymy ją w radiu, w telewizji, w kinie, kiedy jest ścieżką dźwiękową. Podczas festiwalu spotykamy się więc z czymś, co już trochę znamy, choć niekoniecznie znamy tych wykonawców czy kompozytorów, ale znamy estetykę, stylistykę tych utworów” – podkreślił.
Tegoroczną edycję festiwalu zainauguruje w piątkowy wieczór "Orkiestrowy Telemann w wersji kompaktowej". Na scenie w Sali Wielkiej CK Zamek wystąpi grupa Ensemble Masques, Olivier Fortin, Sophie Gent, Tuomo Suni, Kathleen Kojioka oraz Melisande Corriveau.
Jednym z festiwalowych gości będzie finlandzka klawesynistka Marianna Henriksson. Artystka od lat występuje w całej Europie, zarówno jako solistka, jak i członkini orkiestr i zespołów kameralnych. Henriksson poświęca też wiele czasu projektom interdyscyplinarnym, skoncentrowanym wokół tańca i skandynawskiej muzyki ludowej. Publiczność będzie miała okazję usłyszeć ją na scenie m.in. podczas sobotniego koncertu III "Handel: Niemiec, Włoch, Anglik... a może Hiszpan?".
W ramach tegorocznej edycji wydarzenia w Poznaniu wystąpi łącznie niemal 50 muzyków z całego świata. Publiczność będzie mogła posłuchać ich wykonań m.in. na tradycyjnych barokowych instrumentach, jak viola da gamba, gitara barokowa, czy harfa. Podczas listopadowych wieczorów wystąpi m.in. orkiestra festiwalowa Kore, a także Pierre Gallon, Allan Rasmussen oraz flecistka Anna Besson.
Dyrektor artystyczny wydarzenia podkreślił, że podczas Poznań Baroque nie zabraknie utworów najwybitniejszych twórców muzyki dawnej, jak Bach, Handel, czy Telemann. Dodał jednak, że pojawią się także kompozycje nieco zapomnianych niemieckich i angielskich mistrzów muzyki skrzypcowej i wokalnej oraz twórcy średniowieczni, renesansowi i ludowi, „bo doszukiwać będziemy się związków ich twórczości ze sztuką muzyczną XVII i XVIII wieku” - mówił.
Wśród festiwalowych propozycji znalazł się m.in. koncert zatytułowany "Sen nocy letniej – angielska baśń", podczas którego publiczność przeniesie się w świat muzyki angielskiej, oraz "Szalony Oseletto – o ptakach, zającach, jednorożcach i aniołach" w wykonaniu Coriny Marti, która przypomni, że średniowieczna literatura i ikonografia, przepełniona była mitologicznymi postaciami z niezwykłych światów.
„Festiwal jest całością i tak jest właśnie pomyślany; to nie jest zbiór koncertów, ale oczywiście każdy z nich jest oryginalny, ciekawy, interesujący. Jednak dopiero uczestnictwo w całości, lub w większej części festiwalu daje ten efekt, czyli poznanie różnych płaszczyzn muzyki barokowej i jednocześnie daje szansę +wchodzenia+ w tę muzykę, doświadczenia tego momentu +oderwania się od rzeczywistości+” – zaznaczył Zych.
Ostatnią z tegorocznych festiwalowych propozycji będą lutniowe transkrypcje utworów J. S. Bacha w wykonaniu Thomasa Dunforda, w koncercie "Lutnia jako skrzypce i wiolonczela".
Festiwal Poznań Baroque 2016 potrwa do 12 listopada. (PAP)
ajw/ agz/