Kultura i sztuka 1945-1989

20.06.2018

„Audiencja 89” w hołdzie B. Schaefferowi w Starym Teatrze w Krakowie

Bogusław Shaeffer, kompozytor. Fot. PAP/A. Rybczyński Bogusław Shaeffer, kompozytor. Fot. PAP/A. Rybczyński

Na podstawie utworów Bogusława Schaeffera czeski reżyser Tomas Svoboda przygotował spektakl „Audiencja 89”. Ma to być hołd złożony artyście w 89. urodziny. Premiera przedstawienia odbędzie się w piątek w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Svoboda wykorzystał „Ostatnią sztukę” oraz inne utwory Schaeffera. „Ostatnia sztuka” to lekko absurdalny dramat, który podsumowuje refleksje artysty na temat teatru. Także o teatrze będzie „Audiencja 89”.

Przedstawienie podzielone jest na dwa akty. W pierwszym artyści ze stowarzyszenia Muzyka Centrum wykonają muzyczne utwory Schaeffera – koncert odbędzie się w Strefie BE. Za oprawę muzyczną odpowiada muzyk i kompozytor Marek Chołoniewski.

W drugim akcie aktorzy wcielą się w role twórców teatralnych – by obejrzeć ten akt publiczność przeniesie się na Nową Scenę.

Tomas Svoboda pochodzi z Pragi. Na konferencji prasowej w środę powiedział, że z zespołem Starego Teatru pracowało mu się bardzo dobrze.

W Polsce Svoboda współpracował m.in. z Teatrem Ludowym w Krakowie gdzie zrealizował „Arabską noc” i „Kupca weneckiego” i Teatrem Polskim w Szczecinie. „Audiencja 89” to jego pierwszy spektakl w Narodowym Starym Teatrze w Krakowie.

Bogusław Schaeffer (ur. 1929 we Lwowie) to dramatopisarz, kompozytor, historyk muzyki. Zaczął komponować mając 17 lat. Wykładał kompozycję w Akademii Muzycznej w Krakowie, prowadził także kursy współczesnej kompozycji m.in. w Salzburgu, Yorku i Middelburgu. Jako kompozytor uznawany jest za przedstawiciela awangardy, jako muzykolog – za znawcę nowych prądów i tendencji w muzyce.

Pierwszą sztukę teatralną Schaeffer napisał w 1955 r. Od tamtej pory stworzył blisko 40 partytur teatralnych dla aktorów. Do najbardziej znanych i najczęściej granych na międzynarodowych scenach należą: „Audiencja I”, „Audiencja II”, „Audiencja III, czyli Raj Eskimosów”, „Audiencja IV”, „Audiencja V”, „Scenariusz dla nieistniejącego, lecz możliwego aktora instrumentalnego”, „Kwartet dla czterech aktorów”,„Próby” i „Tutam”.

Na stałe mieszka w Salzburgu.(PAP)

autor: Beata Kołodziej

edytor: Paweł Tomczyk

bko/ pat/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL