Kultura i sztuka po 1989 roku

15.01.2015 aktualizacja 19.07.2016

Autor zdjęć do "Idy" Łukasz Żal: to wszystko dopiero do mnie dociera

Łukasz Żal. Fot. PAP/R. Pietruszka Łukasz Żal. Fot. PAP/R. Pietruszka

Zdjęcia do "Idy" to efekt twórczej symbiozy. Informacja, że jestem nominowany do Oscara dopiero do mnie dociera - powiedział PAP Łukasz Żal, nominowany - wspólnie z Ryszardem Lenczewskim - do Oscara w kategorii najlepszy operator za zdjęcia do "Idy" Pawła Pawlikowskiego.

"Chciałem podkreślić, że zdjęcia do +Idy+ to efekt twórczej symbiozy. To nie było tak, że to ja wymyślałem swój świat. Ten świat tworzyłem wspólnie z reżyserem. Paweł był wielką inspiracją. Z producentami filmu też siadywaliśmy wieczorami i długo rozmawialiśmy o tych zdjęciach" - zauważył Żal.

"Wielką sprawą przy pracy nad tym filmem było to, że z Pawłem potrafiliśmy tak blisko współpracować i z niezwykłą koncentracją oraz radością tworzyć te zdjęcia. Wiele pomysłów powstawało podczas pracy nad filmem, to wszystko zmieniało się, ewoluowało" - podkreślił.

Jak mówił, informacja, że jest nominowany do Oscara dopiero do niego dociera. "I pewnie będzie docierała jeszcze przez jakiś czas" - powiedział Żal.

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła w czwartek pełną listę nominowanych do złotych statuetek w 87. edycji tych nagród. Film Pawlikowskiego zdobył nominacje w dwóch kategoriach - obraz nieanglojęzyczny i zdjęcia.(PAP)

jp/ agz/ je/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL