Od 1 września do połowy listopada autorska galeria Jerzego Dudy-Gracza w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie będzie zamknięta dla zwiedzających z powodu zmiany ekspozycji.
„Galeria została otwarta w styczniu 2020 r. i po ponad dwóch latach funkcjonowania w obecnym kształcie przyszła pora na zmiany. Zespół kuratorski przygotowuje nową ekspozycję, na której zostanie pokazanych około 180 prac artysty, wcześniej nieprezentowanych w NCK” – poinformowała w poniedziałek Magdalena Gajoch z Nowohuckiego Centrum Kultury.
Wystawa malarstwa i grafik w obecnym kształcie czynna ma być do końca sierpnia. Prezentowane prace pochodzą z kolekcji córki artysty – Agaty Dudy-Gracz.
Przestrzeń wystawiennicza galerii Jerzego Dudy-Gracza w NCK zajmuje ok. 210 mkw. Ekspozycja została zaplanowana na 20 lat, a zestaw prezentowanych obrazów ma być zmieniany co jakiś czas.
Jerzy Duda-Gracz (1941-2004) zaliczany jest do najbardziej utalentowanych polskich malarzy i rysowników XX w. Jego malarstwo cechuje groteskowość, balansowanie na granicy surrealizmu i symbolizmu. Ludzkie ciała na obrazach Dudy-Gracza są często karykaturalnie zdeformowane. Artysta tworzył sztukę o publicystyczną, alegoryczną, podejmował tematykę roli człowieka w świecie, wszechobecnej pogoni za pieniądzem, bezkrytycznego przejmowania wzorców z kultury amerykańskiej, społecznej nietolerancji.
Duda-Gracz był także scenografem i pedagogiem. Dyplom zdobył na Wydziale Grafiki krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych. Później pracował jako wykładowca w filii ASP w Katowicach. Zajęcia prowadził również w Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie. Do końca życia pracował na stanowisku profesora na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.
Specjalny cykl 313 prac poświęcił kompozytorowi Fryderykowi Chopinowi. Cykl ten w multimedialnej formie, był jedną z atrakcji Światowej Wystawy EXPO 2005 w Japonii.
Jego najważniejsze cykle malarskie, oprócz "Chopinowi", to m.in. "Motywy i Portrety Polskie", "Obrazy Jurajskie", "Obrazy Prowincjonalno - Gminne". Artysta miał w swoim dorobku ok. 180 wystaw indywidualnych w Polsce i za granicą. Jego obrazy znajdują się w kolekcjach wielu polskich i zagranicznych muzeów i galerii oraz w zbiorach prywatnych.(PAP)
autor: Beata Kołodziej
bko/ dki/