Kultura i sztuka po 1989 roku

21.04.2018

Balet "Romeo i Julia" na otwarcie 25. Bydgoskiego Festiwalu Operowego

Próba medialna przed premierą baletu Sergiusza Prokofiewa „Romeo i Julia”, inaugurującej XXV Bydgoski Festiwal Operowy w bydgoskiej Opera Nova. Fot. PAP/T. Żmijewski Próba medialna przed premierą baletu Sergiusza Prokofiewa „Romeo i Julia”, inaugurującej XXV Bydgoski Festiwal Operowy w bydgoskiej Opera Nova. Fot. PAP/T. Żmijewski

Balet "Romeo i Julia" Sergiusza Prokofiewa, w wykonaniu zespołu Opera Nova, zainaugurował w sobotę 25. Bydgoski Festiwal Operowy. W czasie festiwalu, oprócz gospodarzy, wystąpią artyści z Wrocławia oraz z Austrii, Bułgarii, Czech, Danii i Niemiec.

Choreografię do spektaklu przygotował Kanadyjczyk Paul Chalmer, który w 2015 r. w bydgoskiej Operze Nova przygotował "Dziadka do orzechów", cieszącego się ciągle powodzeniem. Chalmer ma doświadczenie związane z baletem "Romeo i Julia". Rola Romea była jedną z najczęściej wykonywanych przez niego w czasie kariery tanecznej, a jako scenograf wystawił spektakl w 2013 r. w Conservatoire National Superieur de Musique et de Danse w Paryżu.

Kierownictwo muzyczne spoczęło w rękach dyrektora bydgoskiej sceny Macieja Figasa, scenografię przygotowała Diana Marszałek, a kostiumy - Agata Uchman.

Jako drugie przedstawienie festiwalu zostanie zaprezentowany musical Teatru Muzycznego Capitol we Wrocławiu "Trzej muszkieterowie", na motywach powieści Aleksandra Dumasa i z muzyką Krzesimira Dębskiego. Przedstawienie wyreżyserował Konrad Imiela, który jest też autorem scenariusza i tekstów piosenek wraz z Markiem Kocotem. Zaplanowano dwa pokazy musicalu w dwóch kolejnych dniach.

Na festiwalu zaprezentuje się też pięć scen zagranicznych.

Opera i Balet w Sofii pokaże operę "Kniazia Igora" Aleksandra Borodina, a Teatr Narodowy w Brnie - operę komiczną "Pocałunek" Bedrzicha Smetany. Międzynarodowy zespół Il Giardino d'Amore wystawi "Nais" Jean-Philippe Rameau. Będzie to spektakl w wersji półscenicznej ze względu na brak czasu w trakcie festiwalu na przygotowanie pełnej inscenizacji od strony technicznej. Duński Teatr Tańca w Kopenhadze w ramach jednego spektaklu pokaże dwa widowiska baletowe Tima Rushtona "Kreda" i "Czarny diament" - przewidziano dwa pokazy w kolejnych dwóch dniach.

Jako ostatni, 5 maja wystąpi Teatr Narodowy z Mannheim (Niemcy), który pokaże operę Georga Friedricha Haendla "Hercules".

Festiwalowi towarzyszy Międzynarodowe Operowe Forum Młodych, przygotowane przez Akademię Muzyczną im. Feliksa Nowowiejskiego w Bydgoszczy. (PAP)

autor: Jerzy Rausz

rau/ son/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL