Kultura i sztuka po 1989 roku

15.05.2018

Barok będzie motywem przewodnim Nocy Muzeów w Koszalinie

Barok będzie motywem przewodnim Nocy Muzeów w Koszalinie 19 maja. Można będzie posłuchać muzyki z epoki, wykładów o architekturze z dawnych lat, ubrać się w obowiązujące wówczas stroje. Prawie 30 instytucji, organizacji i firm zaprosi do siebie zwiedzających.

Zdecydowana większość z prawie 30 instytucji, organizacji i firm, które zapraszają do siebie zwiedzających 19 maja podczas Nocy Muzeów w Koszalinie, otworzy przed nimi swoje drzwi o godz. 18 (dokładny program na stronach internetowych magistratu i koszalińskiego muzeum – PAP).

Tak będzie w Muzeum w Koszalinie, gdzie można się będzie spotkać z autorami wystaw i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w „BaRockowej strefie selfie”. „Nasz program złożony będzie z elementów barokowych, muzyki klasycznej i rockowej. Motywem, który będziemy zgłębiać są barokowe wynalazki, których jest naprawdę wiele. My zajmiemy się dwoma – barometrem i mikroskopem” – powiedział podczas konferencji prasowej we wtorek Dionizy Rypniewski z Muzeum w Koszalinie.

Muzeum zaprasza także na koncerty „La Donna e Mobile” i „White Room”. To z dziedzińca wyruszą w rajd szlakiem muzeów i galerii miłośnicy dwóch kółek, który organizuje Stowarzyszenie „Roweria”.

W Domku Kata pokazany będzie spektakl dla dzieci „Jaś i Małgosia” debiutującego Zabytkowego Teatrzyku Lalkowego. Natomiast Koszalińska Kompania Rycerska zaprasza na warsztaty kaligrafii, dla chętnych na walki rycerskie i warsztaty tańca dawnego. Każdy będzie mógł sobie wybić pamiątkową monetę.

Instytut Wzornictwa Politechniki Koszalińskiej przygotował dla zainteresowanych „Noc desingu”. Jak poinformował organizator, to będą otwarte warsztaty i wykłady prowadzone przez architektów, nauczycieli akademickich nawiązujące do epoki baroku. Przewidziane są także konsultacje dla zainteresowanych studiowaniem w Instytucie.

Galeria „N” pokaże ogólnopolską wystawę zbiorową „Koszalin i inne zakątki Polski”, której twórcami są nauczyciele amatorzy i profesjonaliści. Poza tym do dyspozycji zwiedzających będą stroje z epoki.

Można będzie się wybrać także m.in. do Obserwatorium Astronomicznego, Salonu Historycznego (schron pod hotelem Gromada – PAP), Muzeum Obrony Przeciwlotniczej czy Archiwum Państwowego.

By móc dotrzeć do jak największej liczby interesujących miejsc otwartych dłużej niż zwykle dla zwiedzających, MZK uruchomi bezpłatną komunikację. Na trasie Muzeum w Koszalinie – Polskie radio Koszalin – Klub Bałtyk oraz Muzeum w Koszalinie – Fabryka Kolor-Plusz (szczegółowy rozkład jazdy na www.muzeum.koszalin.pl). (PAP)

autor: Inga Domurat

ing/ agz/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL