Kultura i sztuka po 1989 roku

07.07.2019

Bielski Teatr Polski zapowiada cztery premiery do końca roku

Ingmar Villqist. Fot. PAP/J. Bednarczyk Ingmar Villqist. Fot. PAP/J. Bednarczyk

Cztery premiery wystawi w pierwszej części nowego sezonu bielski Teatr Polski. Widzowie zobaczą m.in. „Mistrza i Małgorzatę” Michaiła Bułhakowa i spektakl o Kalinie Jędrusik – podała Irena Świtalska, specjalistka ds. operacyjnych, marketingu i promocji sceny.

Najbliższy sezon będzie 130. w historii bielskiego teatru.

„Obchody jubileuszu rozpoczniemy 16 września +Off-Roadową+ premierą spektaklu +Beztlenowce+ w reżyserii Ingmara Villqista” – powiedziała Świtalska. Sztuka składa się z sześciu jednoaktówek, z których reżyser stworzył kompozycyjną całość.

Bielski teatr w zakończonym niedawno sezonie zainaugurował cykl kameralnych realizacji pod nazwą "Off-Road". Wystawiane są na małej scenie. Dotychczas zaprezentowano już „Szaleństwo nocy letniej" Davida Greiga i Gordona McIntyre`a oraz komedię „Seks dla opornych” Michele Riml.

Na 4 października zaplanowano na dużej scenie premierę „Mistrza i Małgorzaty” w reżyserii Małgorzaty Warsickiej. 30 listopada widzowie zobaczą spektakl poświęcony Kalinie Jędrusik - „Kalina” w reżyserii Agaty Puszcz, a 5 grudnia „Pensjonat Pana Bielańskiego” w reżyserii Marka Gierszała.

„To tylko zapowiedzi pierwszej części sezonu, w której zaprosimy widzów jeszcze na znakomite gościnne spektakle, prezentowane w ramach cyklu +Primus inter pares+. Już w październiku zobaczą +Audiencję II+ w wykonaniu Mikołaja Grabowskiego, a w grudniu Krystynę Jandę z +Zapiskami z wygnania+” – powiedziała Irena Świtalska.

Bielski teatr powstał w 1890 r. Pierwszą premierą był szekspirowski "Sen nocy letniej". Do końca II wojny światowej działał jako zawodowa scena niemiecka. Rok 1945 zapoczątkował polską historię tego miejsca. (PAP)

autor: Marek Szafrański

szf/ wj/

Wszelkie materiały (w szczególności depesze agencyjne, zdjęcia, grafiki, filmy) zamieszczone w niniejszym Portalu chronione są przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Materiały te mogą być wykorzystywane wyłącznie na postawie stosownych umów licencyjnych. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników Portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, bez ważnej umowy licencyjnej jest zabronione.
Do góry

Walka
o niepodległość
1914-1918

II Rzeczpospolita

II Wojna
Światowa

PRL